Je všeobecne známym smutným faktom, že obdobie koronavírusu s dosiaľ neurčitým trvaním bude pre niektorých ľudí a subjekty finančne mimoriadne náročné, ba až likvidačné. Tvrdé opatrenia totiž zanechali bez príjmov mnohé malé a stredné podniky, no najmä samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré momentálne žiadajú štát o pomoc. Nová ministerka kultúry Natália Milanová sa preto vyjadrila k tomu, aké má jej rezort priority.

17. marca 2020 vyzvala vládu o pomoc Slovenská filmová a televízna akadémia spolu s niekoľkými ďalšími organizáciami. Iniciátorkou tejto výzvy bola Wanda A. Hrycová. Žiadala v nej, aby štát umožnil umelcom čerpať podporu v čo najbližšom dohľadnom čase, keďže je pre nich súčasné obdobie mimoriadne náročné. Pod iniciatívu sa podpísali aj také osobnosti, ako Milan Lasica, Jonáš Karásek, Peter Bebjak, Zuzana Mistríková a ďalší.

Wanda Adamík Hrycová so svojím otcom Andym Hrycom.

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) sa preto vyjadrila k prioritám vlády: „Výzvu filmárov evidujem. Zabezpečenie núdzovej podpory pre kultúru bude jednou z prvých vecí, ktorými sa budem nielen ja, ale aj moji kolegovia vo vláde zaoberať.”

Je preto pravdepodobné, že umelcom bude vyhovené pri prideľovaní podpory prioritne. Keďže mnohí ľudia chápu žiadosť tak, že sa o peniaze hlásia takí ľudia, ktorí sa len prednedávnom ukazovali na oči v drahých róbach a hodinkách za tisíce eur, ide o mimoriadne pálčivú tému. Výzva však zahŕňa okrem hercov či spevákov aj veľké množstvo pomocných pracovníkov – zvukárov, strihačov, kameramanov a podobne.

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Hrycová bráni svoju iniciatívu zubami-nechtami. Text v obrázku znie: „Ak si myslíte, že umelci sú zbytoční, skúste si tráviť karanténu bez hudby, kníh, poézie, filmov, obrazov a p*rna.”

Zdroj: Webnoviny.sk | Foto: Facebook/Milan Lasica, Natália Milanová – OĽANO, Wanda Adamík Hrycová