Bez práce nie sú koláče, avšak bez šetrenia nie sú peniaze ani životná úroveň. Nenechajte, aby sa stali financie vašim pánom, ale zariaďte sa tak, aby ste boli vždy spokojná a zabezpečená. Ako teda správne spravovať svoje financie?

 

Rozprávka o troch grošoch

Túto obľúbenú rozprávku, ktorá sa dá preniesť aj do skutočného života, poznáme všetci. Presvedčte sa aj vy. Znamená to:

  • jedným grošom myslím na seba – na svoje výdaje
  • jedným grošom myslím na rodičov a vrátim im to, čo do mňa investovali – určite sa potešia, keď zostarnú a je im môžem pomôcť tak, že im urobím väčší nákup, odveziem ich k doktorovi, zaplatím nájomné alebo plyn
  • jedným grošom myslím na deti, na ich budúcnosť – šetrenie na školu, lebo je to investícia, ktorá nie je malá, na študijný pobyt v zahraničí, na bývanie…

III. dôchodkový pilier

Každý človek by mal myslieť na budúcnosť, lebo všetci raz zostarneme. Neveríte? Určite ste si už niekedy povedali vetu: ,,Ako ten čas rýchlo letí!” Investícia do tretieho piliera je daňovo výhodná. Ak si sporiteľ mesačne prispieva 15 €, môže získať daňovú úľavu vo výške 180 €, a teda sa mu vráti 34,20 €.

Stavebné sporenie

Štátna prémia vo výške 66,39 € je stále zaujímavá ako aj to, že nepodlieha dani z príjmu. Na to, aby ste túto prémiu dosiahli, musíte v roku 2016 na účet stavebného sporenia vložiť 1 327,80 €.

Pravidelné šetrenie

Sú rôzne formy pravidelného sporenia, pri ktorých dostanete za určený vklad garantovaný úrok.

Do obchodu s nákupným lístkom a nie hladná!

Neverili by ste, aký obnos peňazí sa dá takto ušetriť. Je dokázané, že keď máte nákupný lístok, kúpite len potraviny, ktoré ste si plánovali a do nákupného košíka nevkladáte všetko, čo vám crkne do oka. Amen, keď sa ešte ozýva aj hlad!

Využívať zľavy v obchodoch

Žiadnej žene určite nemusíme vysvetľovať, že by mala využívať sezónne zľavy a výpredaje. To je predsa v obchodoch naše najobľúbenejšie obdobie!

Využívať vernostné karty

Pri niektorých kartách dostanete zľavu hneď, pri niektorých sa vám zbierajú body. Či ich už využívate v supermarketoch alebo kníhkupectvách, vždy sa vám oplatí vybrať túto zázračnú kartičku, ktorá vám poskytne nejakú zľavu.

Elektrina a plyn

Šetrite a využívajte služby od jedného dodávateľa. Môžete dostať výraznú zľavu!

Podúčet k Osobnému účtu

A hlavne na tento podúčet nesiahať kvôli tomu, že si chcete kúpiť módnu vychytávku, ktorej nemôžete odolať! Podúčet je určený na väčší výdaj, napr. dovolenka, oprava bytu, domu.

Myslieť dopredu

Či už pôjde o veľký výdaj alebo premýšľate nad pôžičkou, vždy si zvážte pre a proti. Pretože dlh sa nezaplatí tým, že naňho prestanete myslieť. Pamätajte na to!

Autor: Meryl