Julia Roberts vo filme ,,Jedz, modli sa a miluj!“ neváhala, zbalila si veci a vybrala sa na cestu, ktorá jej zmenila život, a na ktorej spoznala množstvo zaujímavých ľudí či odlišnosti kultúr. Možno ste si i vy naplánovali niečo podobné a len sa to bojíte uskutočniť, no teraz nastal čas vzoprieť sa strachu z toho, že budete obdivovať pamiatky a kultúru iných krajín sama.

Nie je to hanba, šialenstvo ani nič neprijateľné pre spoločnosť ak sa sama bez priateľa či kamarátok vyberiete na dovolenku. Ste dospelá rozumná žena, ktorá si je vedomá toho, čo všetko dokáže a čo nie. Ak ste unavená z vášho večného stereotypu, neváhajte a vyberte sa na výlet, na ktorom budete mať prvé a posledné slovo VY!

Chuť cestovať

Vycestujte do svojich vysnívaných krajín a navštívte mestá, obdivujte jazerá, parky a vyberte sa na túry až k oblakom zeme v najvyšších pohoriach sveta. Ste odvážnejšia ako si myslíte a ste sama sebe pánom! Vy sa rozhodujete, kedy a kam zamierite a čo podniknete v cieli. Nik vám nezaručí, že všetko pôjde bez problémov, ale o to väčší zážitok to bude. ;)

Kufor nie je prenosná skriňa!

Chápeme, že toto je pre vás najzložitejšia časť celej vašej cesty, ale uznajte, že polovicu domácnosti si so sebou proste nevezmete! Postavte sa nad pripravené kôpky šiat, topánok, iných osobných vecí a spýtajte sa seba samej či každý ten kus SKUTOČNE POTREBUJETE?! Vyhoďte fén a radšej to miesto vyplňte vreckovkami, pokojne aj mokrými, ktoré sa vám zídu v mnohých prípadoch. Neberte nič cenné, náušnice patriace vašej praprapraprababičke vás počkajú doma v šperkovnici.

Uvedomte si, že nejdete na módnu prehliadku, dbajte hlavne o vaše pohodlie. Prispôsobte svoj odev vybranej destinácii a majte na pamäti univerzálnosť. Napríklad obrovská šatka sa hodí na zababušenie, ale aj ako elegantnejší doplnok, ktorý vám môže poslúžiť aj na zahalenie sa v istých kultúrach. Šminky nechajte doma, nech má aj vaša pleť dovolenku. Opäť tu platí: berte len to, čo je NUTNÉ! A na podpätkoch toho veľa nenachodíte asi tiež, všakže? :P

#OznačímSaAjNaWC

Selfie a video do „môjho dňa“ na FB z vlaku, vlakovej stanice, pri najbližšom strome, prvý obed, prvé zakopnutie, výmena trička, prvá odbočka, zmena teploty vzduchu, nákup v potravinách, dochádza mi baterka a atd…, atd… Dámy, nie ste nejaká trápna 15-ročná pubertiačka, ktorá aby pútala pozornosť každým svojim krokom, musí nutne informovať aj o tom, že už sedí a nestojí. Ste na dovolenke! Oddychujte a objavujte miesto, kam ste sa vybrali! Technológie využívajte čo najmenej a len na to najnutnejšie. Prišli ste sem pre nezabudnuteľné zážitky, nie pre propagovanie seba a výletu prostredníctvom sociálnych sietí, a preto si svoje spomienky strážte pre seba vo fotoaparáte.

Dar reči

V žiadnom prípade vám nesmie zabrániť v spoznávaní sveta fakt, že od narodenia hovoríte výhradne materským jazykom. Pred vycestovaním si osvojte pár základných slovíčok alebo si ich vypíšte. Ak ich nevyslovíte správne a domáci sa zasmejú, nepovažujte to za hanbu. Aj keď skončíte na dorozumievaní sa rukami-nohami, určite miestni ocenia vašu snahu komunikovať v ich rodnej reči. Nezľaknite sa a smelo sa popýtajte o pomoc, smer cesty a v reštaurácií sa dovtedy vypytujte, kým si nebudete istá, že viete, čo budete mať na tanieri. Predsa ešte žiadnu ženu nezastavila komunikácia a buďte si isté, že dopadnete s výslovnosťou lepšie ako Joey z Priateľov!

Iný kraj – iný mrav!

Áno, prijmite toto heslo ako pravidlo nad všetky pravidlá v cestovaní. Je fajn preštudovať si pred cestou nejaké základne informácie o kultúre či zvykoch v oblasti, do ktorej ste sa vybrali. Je užitočné mať prehľad napríklad v tom, ako si správne vychutnávať pokrmy exotických kuchýň. Vyhnete sa tak trápnym situáciám v reštauráciách a rýchlych občerstveniach. A keď sme už pri konzumácii, pamätajte, že alkoholické nápoje pijete s mierou! Chcete si predsa z dovolenky niečo pamätať. ;)

Kudy-tudy?

Dnes vďaka rôznym technológiám nie je žiaden problém nájsť správnu cestu, smer či zistiť, kde sa nachádza kaviareň alebo galéria. Ale čo tak vyskúšať čítať z papierovej mapy? Možno práve tým, že z nej nič nevyčítate alebo mierne odbočíte, či dokonca zablúdite, objavíte niečo oveľa úchvatnejšie než ste pôvodne hľadali. Zážitky vzniknuté zo spontánnosti môžu byť zaujímavejšie než detailne prepracovaný harmonogram na celú dovolenku.

Zamilujete sa!

Verte či nie, ale na vašej ceste vás bude čakať aj láska! Nemusí to byť nutne fešný opálený Talian, vy sa môžete zamilovať aj do jedla, fontány, budovy, chute či rannému pohľadu z okna vašej izby. Garantujeme vám, že vás určite niečo chytí za srdce a budete na to spomínať celé roky alebo sa to stane dôvodom, prečo sa budete chcieť stále vracať späť na miesto vašej najlepšej dovolenky v živote!

Foto: pixabay.com, flickr.com, giphy.com