Počas uplynulého víkendu ste mali možnosť zažiť dvojkoncert slovenských speváčok, Jany Kirschner a Simony Martausovej, ktoré so svojimi skladbami vystúpili na amfiteátri v Senci. Od začiatku všetko nasvedčovalo tomu, že pôjde o zaujímavé a výborné spojenie, ale že v publiku budú padať slzy, nečakal skutočne nikto.

Na koncert, ktorý mal odštartovať o ôsmej večer, sa začali ľudia zhromažďovať chvíľu pred 19. hodinou. Mamičky s deťmi, teenageri, mladí, zrelí dospelí, dôchodcovia, ľudia z rôznych miest, ale aj pán s kyticou v ruke, postupne zapĺňali hľadisko amfiteátra v Senci. Napriek tomu, že sa mnohí snažili dostať za speváčkami, SBS bola neoblomná. Dnu nevpustila nikoho nepovolaného, čo však nahnevalo spomínaného pána s kvetmi, ktorý nimi doslova ,,praštil“ o stenu, no k Simone sa napokon predsa dostal. Počas prvého koncertu nápaditej, zaujímavej, no trochu nudnej predkapely sa v zákulisí zjavila usmiata speváčka, ktorá napriek tvrdej ochranke vykĺzla pomedzi stromy a svojim fanúšikom venovala bez akýchkoľvek problémov zopár minút. Človek by už čakal, že pri nich aj ostane, keď zrazu vystúpila na pódium, v sprievode masívneho potlesku. Videli ste už niekedy človeka, ktorý sa úprimne teší? Speváčka všetkým naordinovala bezkonkurenčný liek v podobe výborného koncertu, svojho optimizmu, dôvtipu a neskutočného šarmu. Niektorým umelcom sa nepodarí svoje publikum rozosmiať počas celej kariéry, Simone na to stačilo zopár viet medzi skladbami. Či už išlo o jej postrehy alebo vysvetlenia, o čom pesnička je, podmanila si absolútne všetkých. Ak sa niekedy započúvate do jej textov zistíte, že spieva skutočne o normálnych veciach a situáciách, ktoré ju tešia či hnevajú a v normálnom svete sa s nimi stretáva každý z vás. Medzi inými zazneli veľké hity, ako ,,Dobrý deň, to som ja“, ,,Buď mi doktorom“ či mnohé skladby z albumu ,,Na pravom poludní“.  Ja osobne som Simu spoznala asi pred 10. rokmi v Žiline, kde bola obyčajným veselým dievčaťom so snami a odhliadnuc na všetko musím povedať, že jej koncert bol skutočne výborný a vôbec sa nezmenila. Pri rozhliadnutí sa pri niektorých skladbách, tiekli mnohým zúčastneným cez úsmev slzy, ľudia boli dojatí a pesničkárka tiež. Ako spieva v jednej zo svojich skladieb: ,,Doprajeme druhým, len keď sa im nedarí, dobro to je vlastnosť, ktorú vidieť na tvári…“ Sima, tebe to prajeme z celej duše a vlastnosť, ktorú spomínaš vo svojej pesničke ti nemožno odoprieť. Takže, kto ešte nezažil koncert tohto dievčaťa, ktoré raz zmení svet (alebo aspoň niektorých z nás na Slovensku), vrelo odporúčame!

Sima 2

Po pesničkárke z Považskej Bystrice prišla na pódium Diva! Možno tomu neuveríte a poviete si, aaaaaaaaaaa, veď to je len klasická ,,Kirschnerka“ a jej ,,Modrá“, ale nie! Senecké publikum privítalo Janu tak, ako sa patrí, výrazným potleskom. Speváčka odštartovala okamžite svoju 1,5 hodinovú šou bezchybným spevom a veľkou energiou, ktorá z nej sršala po celý čas. Médiá sľubovali, že odznejú všetky staré hitovice a skutočne. Diváci mali možnosť počuť takmer všetko od ,,Žienky domácej“, cez ,,V cudzom meste“, až po ,,Pokoj v duši“. Kto čakal Janu stojacu pri mikrofóne, ktorá odspieva a pôjde domov, ostal zrejme šokovaný. Speváčka dala okamžite od začiatku najavo, ,,kto tu velí“ a pod jej taktovkou odznel jeden výborný koncert, ktorý nesmierne prekvapil. Slávica energicky poletovala po pódiu, okrem klasického spevu zaradila aj desiatky vokálov, ktoré odzneli bez jediného zaváhania a všetkých svojich chlapov v kapele viedla s neskutočným nadhľadom. Jednoducho povedané, bolo nad slnko jasné, že Jana si koncert neuveriteľne užíva a jej hudobné spojenie s týmito muzikantmi ju teší a napĺňa. Okrem iného im dala skutočne široký priestor pri predstavovaní celej kapely, kedy nechala vyznieť kvality všetkých hudobníkov. V momente, kedy začala nôtiť nízkym chrapľákom, výrazne pripomínala Edith Piaf a polovica ľudí, vrátane mňa, takmer padla na zadok. Naopak, zo skladby ,,Na čiernom koni“ bol jeden skvostný cigánsky bešavel, ktorý neutíchal dobrých 10 minút. Dávno neplatí, že Kirschnerová je len modrá žienka domáca vlastniaca líšku s pokojom v duši. Neviem síce, čo v tom Anglicku robí, no rozhodne usudzujem, že tam nespí na vavrínoch. Jana podala s kapelou jeden fantastický muzikálny výkon a je vidieť, že aj po rokoch na sebe a svojom prejave drie. Tak, ako mnohí verili a očakávali, obe speváčky sa stretli na pódiu aj spoločne, kedy zaspievali dve skladby. Rozchádzajúci sa dav po koncerte iba konštatoval, že išlo o výborné koncerty, na ktoré sa jednoznačne oplatilo ísť. :)

Jana 1 Jana 5 Jana 6 Jana 8 Jana 12 Jana 13 Jana 16 Jana 17 Jana 18 Jana 19 Jana 21 Sima 17 Sima 3 Sima 6 Sima 7 Sima 11 Sima 16 Sima 12 Sima 10 Sima 9 Sima 1