Kto by ich nemal rád? Žlté, sladké a hlavne zdravé. Banány patria medzi najobľúbenejšie ovocie na celej planéte. Jete ich, ale viete, aké má výborné účinky?

 

Akej farby by mal byť banán?

Už len podľa chuti môžete zistiť, aký banán je. Možno sa budete čudovať, no najlepší je žltý s hnedými bodkami. Príliš zelené nie sú vhodné pre dospelých a už vôbec nie pre deti. Zlatožltá farba banánu má blahodarné účinky na zrak a správne trávenie.

Pôsobenie banánov

Vedeli ste, že chuť a vôňa banánov zlepšujú náladu? Dajte si jeden žltý kus a uvidíte, že sa vám otočí o niekoľko stupňov k lepšiemu. A viete prečo sa po tomto ovocí usmievate? Pretože obsahuje serotonín, hormón, ktorého pôsobením sme šťastnejší a pozitívne naladení. Rovnako zahŕňa aj mnoho vlákniny, ktorá je dôležitá pre správne trávenie a preto sú banány nielen liekom na hnačku, ale aj zápchu. Ak trpíte nespavosťou, určite ste už v detstve počuli o blahodarných účinkoch teplého mlieka alebo kakaa. No napadlo vám už niekedy vyskúšať práve tento žltý zázrak? Kombináciou oboch pochúťok si môžete spraviť aj výborný nápoj, kedy rozmixujete mlieko a med s banánom. Sladké sny. :)

Aké vitamíny obsahujú banány ?

Ak by ste chceli spoznať banány aj zo zdravotného hľadiska, obsahujú vitamín A, ktorý je dôležitý pre správnu funkciu očí a v menšom množstve taktiež vitamín C. Taktiež sú zdrojmi železa,  obsiahnutého v hemoglobíne, vápnika, dôležitého na dobrú stavbu kostí a zinku, ktorý spomaľuje starnutie a urýchľuje hojenie rán.

Krása s banánmi

Určite ste už počuli o mnohých zábaloch na vlasy, maskách na tvár alebo iných kúrach, ktoré si môžete urobiť doma bez akýchkoľvek komplikácií. Banány sú vhodné pre všetky typy zábalov, pretože sa jednoducho rozmixujú, roztlačia a obsahujú vitamíny, ktoré sme spomínali. Vlasy sú po nich lesklejšie a tvár je hebkejšia.

Sladké banány

Banány majú aj iné výborné využitie a to v dezertoch! Nemusia to byť len kalorické a sladké bomby, ale dajú sa využiť aj v zdravých receptoch. Dokonca ich môžete použiť aj namiesto vajíčka! Sú nenahraditeľným doplnkom v ovsenej kaši, ktorú nimi osladíte a v tomto prípade nemusíte pridávať med či iné sladidlo. Výbornou voľbou sú taktiež rôzne smoothies, teda šťavy z rozmixovaného ovocia. Poznáte aj zdravú zmrzlinu z jednej jedinej ingrediencie? Stačí, ak necháte zamrznúť banán a potom ho rozmixujete. Receptov s banánmi je naozaj obšírne množstvo a je iba na vás, ktorý si vyberiete!