Stretli ste muža svojich snov alebo len potrebujete ukojiť neznesiteľnú túžbu po orgazme? Ak ešte nepočujete tikať biologické hodiny a necítite neodolateľnú túžbu po krásnych potomkoch, nezabudnite použiť antikoncepciu, ktorá vás ochráni pred neželaným tehotenstvom. Aj keď pozná mnoho žien stále iba hormonálne tabletky a kondóm, v súčasnosti je na trhu skutočne veľké množstvo antikoncepcie, o ktorej ste ani len netušili! Dôležité je nájsť si tú správnu, ktorá vám sadne”.

Svoju ochranu by sme mali brať vážne a nenechávať to iba na mužov. Pohlavný život už začínajú dievčatá v  čoraz mladšom veku, a keďže žiadna nechce otehotnieť, je vhodné vybrať si správnu antikoncepciu čo najskôr. Vo všeobecnosti rozlišujeme antikoncepciu na hormonálnu a nehormonálnu. No vedeli ste, že každá táto kategória poskytuje množstvo druhov ochrany?

Hormonálna antikoncepcia

Ide o najspoľahlivejšiu formu ochrany pred neželaným tehotenstvom. Všetky jej druhy dosahujú účinnosť až 99%. Ako vlastne funguje?

Untitled 4

Tabletky

Užívaním ženských hormónov je ich prirodzená tvorba v organizme ženy potlačená. V tele sa tak prestanú produkovať látky potrebné na dozrievanie vajíčok, a preto neprichádza k ovulácii, teda ani k otehotneniu. Okrem toho dochádza pod vplyvom hormónu- gestagénu k zahusteniu hlienu krčka maternice, ktorý potom zabraňuje priechodu spermií. Aplikovaním tiež dochádza k stenšeniu výstelky, ktorá nie je schopná udržať vajíčko. Pri tabletkách je najdôležitejší fakt, že sa musí dodržiavať pravidelnosť užívania tabletiek. Preto nie je táto antikoncepcia vhodná pre zábudlivé hlavy. Vzhľadom na zloženie je mnohokrát ťažké zvoliť správny druh tabletiek, a preto ich ženy často menia. Sú s nimi totižto spájané nežiadúce účinky, ako depresia, nevoľnosť, zmena sexuálnej žiadostivosti, bolesti hlavy či priberanie.

Náplasť

Hormóny sa do krvi dostávajú cez kožu prostredníctvom náplaste. Tá sa aplikuje na brucho, zadok alebo rameno a po týždni sa vymieňa za novú. Po troch týždňoch nosenia náplaste prichádza jeden bez nej, kedy sa dostaví krvácanie.

Vaginálny krúžok

Aplikuje sa do pošvy každý mesiac. Po troch týždňoch sa vyberá a prichádza obdobie krvácania. Jeho veľkou výhodou je, že uvoľňuje dávku hormónov postupne, nemusíte užívať denne tabletky, ktoré zaťažujú črevá a krúžok si ľahko zavediete sama. Jeho účinnosť je vyššia ako 99%.

Podkožný implantát

Zavádza ho lekár pod kožu ramena. Hormóny sa uvoľňujú až 3 roky. Ak sa však rozhodnete pre zmenu a chcete otehotnieť skôr, lekár vám implantát vyberie.

Hormonálna vnútromaternicová antikoncepcia

Vnútromaternicové koliesko sa zavedie dovnútra maternice, kde pôsobí viac rokov a postupne uvoľňuje hormóny. Teliesko má väčšinou tvar písmena T.

Tabletka PO

Ide o záchrannú antikoncepciu v prípade nehody”. Neodporúča sa používať často, pretože obsahuje veľkú dávku hormónov a po užití vám často rozhádže cyklus. Nie je viazaná na lekársky predpis a treba ju prehltnúť najneskôr 72 hodín po nechránenom styku.

Nehormonálna antikoncepcia

Ide o antikoncepciu, ktorá predstavuje menší zásah do hormonálneho cyklu ženského tela. Jej hlavnou nevýhodou však často býva menšia účinnosť, najmä ak nedodržíte správny postup pri jej používaní.

Untitled 5

Výpočet plodných a neplodných dní

Ide o tú najprirodzenejšiu formu ochrany. Vhodná je pre páry, ktoré si naozaj dôverujú a prípadné tehotenstvo im nebude prekážať. Je založená na pravidelnom sledovaní a zaznamenávaní prirodzených príznakov plodných a neplodných dní v priebehu menštruačného cyklu. Potom ako žena skutočne pozná svoj cyklus a vie, kedy má ovuláciu, oddáva sa se*uálnym radovánkam len v týchto ,,bezpečných” dňoch. Tie sú spravidla v čase tesne po menštruácii a tesne pred ňou. Tento spôsob antikoncepcie sa preto odporúča len tým ženám, ktoré majú pravidelnú menštruáciu a vedia, kedy ovulujú.

Kondóm

Ide o bariérový typ antikoncepcie. Síce ich muži nemajú príliš v láske, no vyznačujú sa veľkým množstvom výhod. Tou najväčšou je, že okrem ochrany pred neželaným tehotenstvom poskytujú aj ochranu pred pohlavne prenosnými chorobami. Sú jednou z najšetrnejších metód, nemusíte svoje telo zaťažovať žiadnymi hormónmi, ani si nič zavádzať do tela. Pri správnom používaní je ich spoľahlivosť až 98%.

Prerušovaná súlož

Táto metóda je založená na technike partnera, ktorý tesne pred ejakuláciou vyberie pohlavný úd z pošvy. Nie je moc spoľahlivá a doporučuje sa vykonávať iba pri stálych partneroch.

Pesar

Táto silikónová či gumená čiapočka sa u nás veľmi nepoužíva. Pred stykom sa zavedie do pošvy, a tak chráni vchod do maternice. Pesar musí ostať na mieste najmenej 8 hodín po styku. Pôsobí ako mechanická bariéra, ale aj vďaka spermicídnej látke ničí samotné spermie. Dostupný je v rôznych veľkostiach, podľa toho či ste už rodili a akým spôsobom. Jeho úspešnosť je asi 94%.

Ženský kondóm

Je podobný tomu mužskému, tvarom je však prispôsobený ženskej vagíne. Hodí sa najmä tým ženám, ktoré nechcú užívať hormóny, neveria partnerovi a radšej sa spoľahnú samé na seba.

Nehormonálne vnútromaternicové teliesko

Pôsobí na základe vzniku tzv. sterilného zápalu. Tvar je rovnaký ako u nehormonálneho vnútromaternicového telieska, ibaže toto je vyrobené z medi. Teliesko vyvolá sterilný zápal sliznice dutiny maternice a dochádza tak k infiltrácii bielymi krvinkami. Rozpadové produkty bielych krviniek sú pre spermie toxické. Teliesko sa zavádza väčšinou na 5 rokov. Medzi jeho nevýhody však patrí riziko zápalu, silnejšieho krvácania a bolestí pri menštruácii.

Sterilizácia

Môže sa vykonať u žien aj mužov. Ide o trvalú metódu antikoncepcie, ktorá si vyžaduje malý chirurgický zákrok. V tomto prípade sa ženým prerušia vajíčkovody, mužom semenovody. Táto metóda je nezvratná, preto si ju treba dobre premyslieť.

Je len na vás, ktorú z ochrany si vyberiete, nezabúdajte sa poradiť s vaším gynekológom, ktorý by vám však nemal odmietnuť poskytnúť akúkoľvek ochranu, ak tomu nebránia zdravotné dôvody.

Foto: Pixabay

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Miška S.
Romantická duša, ktorá verí v lásku na celý život. Miluje zvieratá a módu, tiež sa zaujíma o prírodu, cvičenie a zdravú stravu. Okrem toho vám bude prinášať aj články, ktoré potešia každú jemnú ženskú dušu:)