Bloggerka Alysa Brautigam žije na Havaji a rozhodla sa skoncovať so všetkými neprirodzenými metódami, ktoré ženy používajú, aby boli krásne. Alysa dala zbohom žiletke, dezodorantom, podrsenkám a vybrala si prirodzenejší spôsob života. 

Alysa je známa svojim špecifickým spôsobom života, dlhú dobu totiž preferuje vegánstvo a RAW stravu. Tvrdí, že jej stravovacie návyky spôsobujú, že jej pot takmer vôbec nezapácha. Preto nemusí používať žiadne voňavky či dezodoranty.

 

S holením skoncovala kvôli podráždeniu a svrbeniu pokožky. Neoholené podpazušie jej nespôsobuje svrbenie ani začervenanie. Tvrdí, že vďaka zdravej strave sa takmer vôbec nepotí a v prípade, že náhodou cíti zápach, jednoducho sa opláchne čistou vodou. Alysa si taktiež prestala lakovať nechty, nosiť make-up, či používať iné kozmetické alebo vlasové prípravky. Svoj životný štýl prezentuje vo videách na Youtube. Alysa tvrdí, že je šťastnejšia a spokojnešia ako kedykoľvek predtým.

 

 

When I was younger, around the age of 15, I was in a very dark place. Battling with self-hate and depression on a daily basis, I felt misunderstood and hopeless. I used to have anxiety attacks, which resulted in slamming my head against a wall or cutting into my skin with scissors… in hopes of relieving my emotional pain. There were numerous ways in which I tried to cope with uncomfortable feelings, and none of these attempts were anything near healthy. I would over-exercise up to 3 hours each day, pushing my body past its physical limit which resulted in multiple injuries. I used to remain in unhealthy relationships because I believed that I was worthy of the mistreatment that I was receiving. I restricted my calories with the single pursuit of manipulating my body. I wanted so badly to look as empty and fragile on the outside as I felt on the inside. I was deep in an abyss of self harm and self hate. My life was a wreck. – – – fast forward a few paragraphs – – – Back when I started practicing self love I used to picture the “ideal version of myself” in my head. I became really clear on what I wanted my life to look like in every aspect (appearance, relationships, fitness, career, location, hobbies, diet, etc.). I created a vision of my perfect self and my perfect life in general. I daydreamed about this often and continued brainstorming ways that I could bridge the gap between who I was then and who I wanted to be in the future. I still do this today. I attribute my “fast track” with self growth to my extremist nature. I have the tendency to go “all in” when I decide to make changes. Instead of dipping my toes in to see how the water feels, I usually dive in head first to a new hobby, passion or experiment. My life is now filled with self love, health, positivity, manifestation, happiness, productivity, and continual self-growth. Throughout this book I aim to show you exactly how I created this reality for myself, and how you can make your dream life a reality too. ^^^ GET EXCITED FOR MY SELF LOVE E-BOOK!!!😄 It'll be ready for you in less than one week! It will be available on December 1st at raw-alignment.com 💟

A post shared by ALYSE (@rawalignment) on

Video: Youtube | Foto: Youtube, Instagram

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Dominika S.
Som beznádejná milovníčka módy, varenia, cestovania a mačiek. No mojom najväčšou láskou je písanie vo všetkých rôznych formách- od čarbania do zápisníka až po blogovanie na internete. Rada inšpirujem a takisto sa rada nechávam inšpirovať.