Po zasadnutí Ústredného krízového štábu sa v nedeľu verejnosť dozvedela, že opäť prichádza sprísnený režim. Vládne opatrenia sa netýkajú len rúšok v exteriéri či obmedzeného počtu hostí na svadbách, ale aj fitness centier alebo kúpalísk. Hygienici analyzovali 440 epidemických výskytov, pričom počet nakazených sa líšil. Na akých miestach došlo k prenosu koronavírusu najčastejšie? Predposledné miesto vás možno prekvapí. 

Opätovne sprísnené opatrenia v rámci Slovenskej republiky nepotešili mnohých občanov, ktorí často v diskusiách poukazujú na ich nezmyselnosť či tragický dopad na ekonomiku. Úrad verejného zdravotníctva na vzorke 440-tich výskytoch infekcie analyzoval, kde vznikalo počas mesiaca september najviac epidemiologických centier – práve tieto údaje vás presvedčia o tom, že kontakt s okolím je treba obmedziť na minimum.

V popredí tabuľky výskytu nákazy sa na prvej priečke umiestnil prenos v rodinách, kde vzniklo celkom 239 epidémii. Hneď za ním sa objavili oslavy s najbližšími, odkiaľ pochádzalo 58 prenosov v rámci stretnutí. Je potrebné dodať, že počet nakazených osôb sa v rôznych prípadoch líšil. Kým v jednej famílii boli zasiahnutí vírusom len dvaja ľudia, v iných domácnostiach hygienici evidovali až 15 infikovaných.

Veľkú diskusiu spôsobili i svadby, kde počas minulého mesiaca došlo k 13-tim prenosom, čím sa umiestnili na 6. mieste. Aktuálne jednou z hlavných tém, ktorú spustili nové opatrenia, sú aj reštaurácie – tu vzniklo 5 ohnísk nákazy.

Veľkým prekvapením môže byť predposledná priečka, a to pobyt v zahraničí, ktorý zapríčinil len jedno epidemiologické centrum.

Zdroj: ÚVZ SR, tvnoviny.sk | Foto: freepik.com, Facebook – Igor Matovič