Po tom, čo na Slovensku zavládli v súvislosti s bojom proti koronavírusu mimoriadne prísne opatrenia, krajšie zajtrajšky boli v nedohľadne. Po dvoch mesiacoch, kedy sme sa všetci snažili správať čo najviac zodpovedne, však postupne prichádzajú samé pozitívne správy, týkajúce sa nielen počtu nakazených, ale aj uvoľňovania fáz ekonomiky. Dočkáme sa tento týždeň toho posledného?

Mnohí Slováci dnes s napätím čakali na tlačovú konferenciu ohľadom štvrtej fázy uvoľňovania opatrení, ktorá by podľa doterajších odhadov mohla pripadnúť na 20. máj. Budeme sa tak môcť už o dva dní vrátiť k svojim obľúbeným aktivitám, ako sú návštevy kultúrnych a športových podujatí, reštaurácií či nakupovanie v obchodných centrách? A čo školy – zasadne mládež opäť do lavíc?

Odpovede na tieto otázky podal verejnosti premiér Igor Matovič, ktorý priniesol dobrú správu. Od tejto stredy sa totiž za istých podmienok otvorí všetko, čo je zahrnuté v štvrtej fáze.

Svoje brány 1. júna taktiež otvoria škôlky a školy do piateho ročníka, čo poteší zrejme všetkých rodičov aj našich najmenších. Ďalšia pozitívna informácia sa týka nosenia rúšok, ktoré budú v exteriéri pri odstupe viac ako 5 metrov už len dobrovoľné, či toho, že od 21. mája bude možné na 24 hodín prekročiť hranice Slovenska, a to bez absolvovania testu a povinnej karantény. (Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Nemecko, Rakúsko, Chorvátsko, Slovinsko, Švajciarsko). Ak máte v pláne tetovanie či piercing, i v tomto smere budete máte zelenú.

Čo sa však týka väčších podujatí, ako sú koncerty, festivaly, športové zápasy či jarmoky, na ne môžeme zabudnúť – Matovič prezradil, že podujatia nad 1000 ľudí tento rok určite neprebehnú.

Zdroj/Foto: YouTube, culture.gov.sk