Každá žena túži vyzerať čo najkrajšie a najmladšie. Niektoré podstupujú rôzne skrášľovacie procedúry, a tak na svoj skutočný vek ani zďaleka nevyzerajú. Aké sú však rozdiely medzi ženami v rôznych krajinách sveta?

Ako by ste chceli vyzerať, keď budete mať 50 rokov? Určite stále krásna, bez vrások a šedivých vlasov. Ak si však nenapicháte tvár botoxom, je len veľmi ťažké docieliť to. Rozdiely vo výzore pozorujeme aj pri ženách z rôznych krajín, pretože čo krajina, to iné zvyky či životný štýl. Preto aj keď má dáma 50 rokov a je z Ruska či Španielska, vyzerá úplne inak.

Poľsko

#fly #beauty #blond #50yo #guess #face #ten #fit #sky #partiu #brazil #helicopter #highlife

A post shared by A. and E. (@couple.ancap.brazil) on

Anglicko

India

She has been my pillar of support till date and i know she will continue to stand by me forever. Her love is something, that i am blessed with. A mom is the only Lady who can wake up at 4am n prepare breakfast for me, so i dont start my mrng with a empty stomach.. She has the patience to call me a zillion times. Just to know i have eaten on time or reached safely.. She is at peace when she hears my voice. No matter how grown up i be, I ll still be a tiny kid to her. She is my daily dose of unconditional love. Something that makes me, who i am. Always supported me with my coaching career. Let me follow my passion ⚽stood by me for good n bad times.. Made sure she was there in my bad times. Been a friend to me more than a mother, as i grew up. I could never repay her for all that she has done. Just be eternally grateful for all that she has done. Wishing u happy birthday Mommy you are one of the sweetest thing ever to happen to me.. Love u loads. She just gets cuter day by day. #happybirthdaymom #50birthday #mymommyrocks

A post shared by Vivian Menezes (@vivianmenezes3) on

Indonézia

Taliansko

Mammaliturchi#salentolovers #FrancescoWinspeare #50birthday

A post shared by Maria Cristina Pignotti (@crispigno) on

Španielsko

Kanada

happy birthday to my love #mom #50yo #stillpretty #mylove

A post shared by Vincent Dunn (@dunnvincent) on

Senegal

Srbsko

😍😘 #mymama #love #beauty #50birthday #blessed ##bestmom #lovemymom

A post shared by Aleksandra DordevicMilovanovic (@ana_mateja85) on

Rusko

USA

#dinnerinmyhome #partytime #Sundayfunday #Italiandinner #mycreation #50yo

A post shared by Katarzyna (@kasialinka66) on

Fínsko

070166 ❤️ #50yo #mum #bday

A post shared by Reea (@rtermonen) on

Francúzsko

Zdroj/Foto: brightside.me

 

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Adka
Ambiciózna študentka žurnalistiky, ktorá miluje písanie článkov, čítanie kníh a varenie. Náladová, no priateľská a ochotná komukoľvek pomôcť.