Je to len zlozvyk alebo ide o skutočnú závislosť? Môžeme to nazvať hocijako, isté však je, že zaň zaplatíme svojim zdravím, krásou a v neposlednom rade, fajčenie stojí kopu peňazí. Väčšina fajčiarov chce zložiť cigaretu, ale považujú to za ťažké, preto to ani neskúsia. Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré možno zaberú a prinútia vás prestať fajčiť.

 

V prvom kroku si musíme uvedomiť, prečo je potrebné skončiť s fajčením!

Keďže fajčenie je príčinou vzniku rôznych ochorení dýchacích ciest, nádorových a srdcovo-cievnych chorôb, definitívnym zložením cigarety môžeme ich vznik výrazne znížiť. Fajčením ohrozujeme nielen seba, ale aj ľudí žijúcich v našom okolí. Pre nás, ženy, je dôležité mať krásnu a hladkú pleť, s ktorou sa v prípade pravidelného fajčenia môžeme rozlúčiť. Hneď ako zahodíme cigarety, upraví sa náš krvný tlak. Behom pár dní sa posilní aj náš imunitný systém a zlepšia sa chuťové či čuchové ústroje. V neposlednom rade zmizne cigaretový pach z bytu a z nášho šatstva.

running-573762_960_720

Vyššia hmotnosť ako neželaný vedľajší účinok?

Väčšine bývalých fajčiarov chýbajú zaužívané zvyky, gestá súvisiace s fajčením. Obvykle to kompenzujú konzumáciou vyšších dávok jedla alebo maškrtami. Aby sme zabránili pribúdajúcim kilám, je nutné zmeniť aj životosprávu, teda vybrať si nejakú pravidelnú športovú aktivitu, ktorá odvádza našu pozornosť. Zvýšenú chuť do jedla máme utišovať zdravými pokrmami, napr. čerstvou mrkvou, uhorkou, pár kusmi orechov alebo sušeného ovocia.

Tipy na úspech

  1. Myslime pozitívne a dôverujme si, že to dokážeme!
  2. Vyhoďme všetky cigarety a popolníky z bytu!
  3. Vyhýbajme sa situáciám, v ktorých sme zvykli fajčiť!
  4. Majme vždy po ruke žuvačku!
  5. Koncom každého mesiaca tráveného bez fajčenia sa odmeňme niečím krásnym
  6. Nájdime si spojenca, kamošku, sestru, kolegyňu, s ktorou sa v ťažkých chvíľach budeme navzájom podporovať!
  7. Keď náhodou upadneme do pokušenia, neprepadajme panike, v každom prípade to skúsme znovu.
  8. Možnože budeme potrebovať odbornú pomoc. V takom prípade vyhľadajme svojho všeobecného lekára, ktorý nám určite bude vedieť pomôcť.

Prajeme vám silné nervy a úspešné a definitívne skončenie s fajčením!

Foto: Pixabay | Autor: Aneta