O rozdieloch medzi módou a štýlom sa už popísali celé litánie. Okrem kníh, príručiek a rôznych dokumentov dokonca môžete nájsť aj množstvo výrokov a citátov slávnych osobností (nielen) z módnej oblasti. Je to ako pieseň, ktorú ste počuli už miliónkrát. Niekedy je zaujímavé sa k nej vrátiť, aj keď slová už poznáte naspamäť.

Štýl nie je veda, ide o spojenie najmä dvoch prvkov:

  1. Osobnosť
  2. Cit

Osobnosť je základ, ktorý určuje smer štýlu obliekania. Extrovert, introvert, výrazná, kreatívna osobnosť, klasická, elegantná žena… K tomu sa, samozrejme, pridávajú aj rôzne záľuby – hudba, šport, umenie – človek si vyberá (mal by si vyberať) oblečenie podľa toho, ako sa v ňom cíti a tak, aby zodpovedalo jeho osobnosti a životnému štýlu. Ak si totiž oblečiete nádherné šaty, v ktorých sa necítite vôbec dobre, vaše okolie to bude vnímať a celkový dojem z outfitu sa tým pokazí.

Cit predstavuje doplnok osobnosti, ktorý doladí detaily vášho štýlu. Zladenie jednotlivých kúskov, kombinovanie farieb, doplnkov, mixovanie štýlov. S tým súvisí aj sebakritika, ale  nie prehnané a nekonštruktívne výroky typu: „som tučná“, naopak, uváženie či sa vám určitý typ oblečenia (volány, obtiahnuté legíny, oversized kabáty a podobne) hodí. Ak nie, je na čase sa ich vzdať a nájsť niečo nové.

Úloha: poriadok v skrini. Sú veci, ktoré ste na sebe nikdy nemali? Alebo také, ktoré si nikdy neoblečiete? Ktoré sa vám už dávno nepáčia, necítite sa v nich dobre alebo sa k vám nehodia, ale odkladáte ich, veď čo keby? Vyhoďte ich. Áno, vieme, znie to strašidelne. Citový vzťah k niektorým kúskom je veľmi silný. :) Potrebujete na to správnu náladu, jeden, max. dva poháriky vína (pri väčšom počte hrozí zhoršenie úsudku a kognitívnych schopností, čo by ste napokon mohli ľutovať) a prípadne kamarátku/y, ktoré vám budú užitočnými poradkyňami (v ich prípade o víne platí to isté, čo pre vás). Výsledkom bude skvelý pocit a miesto pre nové kúsky!