Prišlo to ako blesk z jasného neba! Jeden deň ste šťastne zadaná, plná nádeje v spoločnú budúcnosť a ten druhý… odkopnutá chudera! Čo teraz so zvyškom svojho života? Srdce akoby sa roztrhlo na polovicu, v krku máte hrču, ktorá vám bráni nadýchnuť sa a celé vnútro zahltí hrozivá ťažoba. V mysli sa neustále točí tá istá myšlienka: Ako sa tohto hrozného pocitu zbaviť?

Najskôr zlá správa. Zlomené srdce vylieči jedine čas. A my môžeme urobiť len jedno: zbytočne dobu liečenia nepredlžovať. Bohužiaľ, mnohé robíme presný opak, a to dokonca v rámci snahy čo najrýchlejšie sa zo škaredého rozchodu spamätať. Ktorých myšlienok a činov je dobré sa po rozchode vyvarovať?

1. „Prečo, prečo, prečo?!“

Prečo pred pár týždňami hovoril o spoločnej dovolenke, keď sa chcel som mnou rozísť? Čo myslel tým, že ma má rád, ale nemiluje ma? To ma len tak prestal milovať alebo ma vždy len mal rád? O čo mu teda išlo, keď mi vyznával lásku? Prečo urobil toto, ako myslel tamto… Nekonečné prehrávanie a analyzovanie každej sekundy rozbitého vzťahu… Máte pocit, že súrne tieto odpovede potrebujete, hlavne ak bol rozchod nečakaný a bolestivý. Ale ony často neexistujú. Muži nevedia, prečo konajú to, čo konajú, nedomýšľajú význam slov…. A tá zúfalá snaha hľadať súvislosti tam, kde nie sú, vás doženie do smrtiacej špirály. Je to zbytočné, bolestivé a hlavne vás to zdržuje.

2. „On sa určite vráti…“

Niekedy to robíme účelovo. Zdá sa nám príliš drastické a kruté len tak sa zmieriť s tým, že vzťah, od ktorého ste si toľko sľubovali, už nie je. Myslíme si, že nádej nám pomôže postupne sa zmierovať so skutočnosťou rozchodu a zrazu zistíme, že roky čakáme na muža, s ktorým sme mali niekoľkomesačný vzťah. Nezmyselné snenie a skrývanie sa pred realitou ničomu nepomôže. Ak je rozchod skutočne dočasný a vzťah sa má obnoviť, je lepšie ho obnovovať ako vyrovnaná, silná žena, než zúfalo čakajúca troska.

3. „Zase slobodná, budem si užívať (s hocikým).“

Nič proti neviazanému životnému štýlu, ale sú proste situácie, kedy vám vášnivé známosti na jednu noc skôr ublížia než pomôžu. Aj neviazaná vášeň má svoje pravidlá. Jedno z nich je, že do jej víru sa vrháme, keď to naozaj chceme, vieme presne čo dostaneme a čo riskujeme. Nie preto, že si zúfalo dokazujeme, že sme ako žena stále žiadúca. Nie preto, že rýchlo potrebujeme nadobudnúť sebavedomie. Nie preto, že nám tragicky chýba ľudský dotyk a láska. Takéto potreby vám cudzí človek neuspokojí. V tom najhoršom prípade si práve uprostred nežností s náhodným objavom uvedomíte, že chcete byť s niekým iným a prepadnete v srdcervúci plač. A ak aj nie, po divokej noci sa ťažko budete cítiť lepšie. Skôr sa budete cítiť zahanbená, zneužitá, hlúpa. Verte, takýto zážitok vás uvrhne ešte do väčšej depresie.

4. „Som ja ale trápna krava!“

„Lebo som bola jediná, kto nezistil, že ma podvádza… lebo som mu nedala kopačky už pred rokom, po tom, čo mi urobil… lebo som sa tak zúfalo snažila… takmer som prosila, aby neodchádzal…“ Iste by ste boli rada urobili mnohé veci inak tak, aby ste vyšli zo vzťahu dôstojne ako víťaz. Trápia vás tie situácie, v ktorých ste ukázali, aká ste zranená, zamilovaná, naivná. Ale uvedomte si: je to zvrátené. Máte sa hanbiť za to, že ste svojmu partnerovi dôverovali? Za to, že ste vzťah s milovaným mužom neodhodili hneď pri prvom probléme? Za to, že ste ho ľúbili? Bolo by lepšie, keby ste sa chovali ako bezcitná, cynická mrcha? Ak to bolo nepríjemné a trápne, nech sa hanbí ON! Spravte hrubú čiaru a pohnite sa ďalej!

5. „Nový vzťah ako liečba.“

Nebudeme klamať- stáva sa to. Krátko po rozchode niekoho náhodne (a ešte raz zdôrazňujeme slovo náhodne) stretneme a… abraka dabra- je z toho veľká láska. Ale ako účelová porozchodová terapia? Rozhodne nie! To, že sa zapletiete do neperspektívneho vzťahu s niekým, na kom vám nezáleží, vám možno krátkodobo dodá sebavedomie, možno vás to aj rozptýli, ale spravidla to nekončí dobre. A stojí vás to drahocenný čas. Už si myslíte, že ste z toho vonku, možno si dokonca nahovárate, že začínate k „náhradníkovi“ niečo cítiť, a potom… potom uvidíte svojho EX na ulici s jeho novou priateľkou alebo objavíte video či fotku z čias vašej zamilovanosti. Jednoducho NIEČO vám pripomenie, že ste s niekým, s kým byť nechcete. A budete na tom oveľa horšie…

6. „Budeme kamaráti“

Toto naozaj nie. Takéto veci vyzerajú dobre len v amerických sitcomoch. Po rozchode je najlepšie úplne prestať s EX komunikovať aspoň na niekoľko týždňov. Nikdy nezískate potrebný nadhľad ak neustále bude vo vašej blízkosti! City nebudú mať ako vychladnúť, rany sa ako zaceliť. Kamarátstvo je pekná vec, ale takéto? Alebo mu budete niečo skryte zazlievať, alebo budete v niečo skryte dúfať a celý čas budete v strehu, aby ste „neprekročili hranicu“, ktorá ani nebola presne daná. Buďte k sebe slušní a.. to je všetko. Na budovanie kamarátstva máte dosť času, keď sa zmierite s rozchodom.

7. „Bolo nám tak dobre…“

Vlastne všetky spomenuté body začínajú TÝMTO. Nostalgickými spomienkami na krásne časy vo vzťahu. Zasneným prezeraním fotiek. Nekonečným čítaním SMS-siek a mailov od NEHO. Iste, je to súčasť vášho života a nikto od vás nechce, aby ste ju úplne vymazali. Netreba masakrovať darovaných plyšákov ani obradne spaľovať jeho tričká. Ale neutápajte sa v spomienkach- po čerstvom rozchode vás to môže úplne zničiť.

Každý rozchod musí prebolieť, každá láska doznieť. A to potrebuje čas. Je jedno, že ten dotyčný si nezaslúži ani jednu jedinú slzu. Vy si to zaslúžite. Zaslúžite si spracovať rozchod tým správnym spôsobom..

Foto: YouTobe; Pixabay; everystockphoto.com; pexels.com