Aj vy ste ako dieťa snívali o tom, že raz budete slávnou herečkou alebo archeologičkou objavujúcou záhadné vykopávky v exotickej krajine? Chceli ste ako letuška či nebodaj pilotka na palube lietadla obletieť celý svet? A dnes namiesto toho vybavujete reklamácie nespokojných klientov a nevybavených e-mailov máte viac ako vlasov na hlave? Hold, taký je život. Kým to bude lepšie, (a musíte veriť tomu, že bude) tu je zopár tipov ako prežiť v práci, ktorá sa vám nepáči.

Obklopujte sa peknými vecami

Ak máte svoj písací stôl alebo skrinku, ozdobte ju malými predmetmi, ktoré sa vám páčia. Stojan na perá, obľúbená šálka, fotografia z vydarenej dovolenky vám pomôžu odpútať sa od šedivej reality. Robte to však decentne, nech vo formálnom prostredí kancelárie nevyzerá váš stôl ako strelnica na kolotočoch!

pracovny stol

Odmeňte sa

To, že vás v práci nikto nepochváli, ešte neznamená, že si nezaslúžite odmenu. Z času načas si kúpte niečo pekné, rozmaznávajte sa, doprajte si niečo, po čom dlho túžite. Zaobstarajte si pekné topánky alebo choďte na masáž. Ale pozor, frenetický kompulzívny nákup nič nevyrieši. Kreditku používajte len s čistou hlavou!

Pracujte zodpovedne

Práca sa vám nepáči, to je v poriadku, ale urobiť ju musíte. Nedávajte najavo znechutenie, ale sústreďte sa na svoje úlohy. Ak budete donekonečna premýšľať o svojom nešťastnom osude a odkladať povinnosti, situáciu si iba zhoršíte a práca sa vám bude hromadiť. Takisto ustavičné frflanie vám na sympatiách nepridá.

Píšte

Musíte to zo seba dostať? Píšte o svojich pocitoch. Pomáha to usporiadať si myšlienky a pozrieť sa na problémy s nadhľadom. Pozor, nepublikujte všetko hneď na facebooku, nikdy neviete, kde môžu vaše výlevy skončiť. Naopak, starý dobrý papier znesie všetko. A s odstupom času sa z vášho denníka možno stane svetový bestseller.

pisanie

Dobíjajte si baterky

Robte si malé pravidelné prestávky, pri ktorých sa uvoľníte. Aj keď je tempo práce hektické, doprajte si každé dve hodiny aspoň 10 minút pauzy. Dajte si kávu, ponaťahujte chrbát, zjedzte ovocie, prehoďte pár slov s kolegami. Raz za týždeň choďte na obed von.

Naučte sa oddeľovať pracovný a osobný život

To, že je vaša práca odporná neznamená, že je taký aj celý váš život. Vo voľnom čase neriešte pracovné problémy, ale venujte sa tomu, čo vás teší. Stretávajte sa s priateľmi, pestujte koníčky, spletajte náramky, lozte po skalách, pečte sušienky, spievajte karaoke… Ak vás súčasná práca nenapĺňa, realizujte sa mimo nej. Hľadajte nové výzvy a rozvíjajte to, čo vás baví a v čom ste dobrá. Ktovie, možno práve takto nájdete svoje budúce uplatnenie.

1

Foto: Pinterest