Všetci vás doma využívajú a vy už ani neviete, kde vám hlava stojí? Máte pocit, že kvôli ustavičnému zhonu a nikdy nekončiacim požiadavkam svojich ratolestí a svojho muža si na seba už nikdy nenájdete čas? A nebodaj si myslíte, že návšteva kozmetičky či kaderníčky je už len výsadou slobodných žien, lebo vy také ženské rozmary jednoducho nestíhate?

Ak ste dobrovoľnou nevoľníčkou svojej rodiny, upratovačkou, kuchárkou, psychologičkou, vychovávateľkou, ošetrovateľkou, nepretržitou poskytovateľkou každodenného servisu a pritom ešte aj zamestnankyňou, aby ste aspoň ako-tak prispeli do rodinného rozpočtu aj vy, a to všetko na váš vlastný úkor, robíte veľkú chybu! Buď sa máte málo rady alebo ste celkom zabudli, že aj vy máte právo na radosť a oddych. Na svoj vlastný ženský život a svet.

Aj mamy občas potrebujú dobiť baterky

Skúste svojim deťom a mužovi povedať NIE, keď sa na vás obrátia s prosbou o naplnenie žalúdka či vyžehlenie košele, prípadne o zastrúhanie ceruziek a podanie jablka z misky priamo do ruky. Nejedna z nás by pre svojich najbližších urobila všetko, čo im len na očiach vidí, len aby sme ich uistili, že ich milujeme, že sme tu pre nich a navždy budeme. A oni, potvory, si na obetavosť maminky veľmi rýchlo zvyknú. Niektoré z nás robia až neuveriteľné veci pre svoje dieťa, obzvlášť ak máme len jedno a ďalšie dieťa už nie je v pláne.

Dieťa je stredom vesmíru, snáď aj dýchať by sme chceli za neho a chceme ho mať iba na parádu. Verte, vaše úsilie aj tak nikdy nebude celkom docenené. Deti žijú vo svojom detskom svete a nedokážu vnímať život očami dospelého človeka. Ak ich nenaučíme samostatnosti od útleho veku, neskôr nás to môže poriadne mrzieť. Privykajme ich preto už od malička robiť všetky aktivity, pri ktorých im nehrozí úraz, mnohé z nich sú šikovnejšie, ako by ste si mysleli. Skúste si raz za čas doma rovno pred zrakmi celej rodiny vyložiť nohy na stôl a pevným hlasom im oznámte, že ste unavené a v daný deň mienite len oddychovať, nalakovať si nechty, prelistovať knižku. A nepoľavujte ani vtedy, ak sa na vás uprú psie pohľady celej vašej svorky. Deti časom pochopia a zvyknú si na to, že nie ste ich slúžka, ale žena, ktorá okrem role matky zostáva aj naďalej ženou a má svoje potreby a záľuby. Ak vás vaši blízki majú naozaj radi, rýchlo pochopia, že aby ste boli dobre naladenou a milujúcou matkou, raz za čas takýto úlet jednoducho potrebujete. :)