„Už musím ísť.“ Veta, ktorá zvykne prísť v tej najnevhodnejšej chvíli. Nebaví vás ustavičné premiestňovanie osobných vecí z jedného miesta na druhé? Omrzeli vás studené rána bez vášho živého vykurovacieho telesa po boku? Plánujete spoločnú budúcnosť? Ak áno, nastal čas vzdať sa pohodlia u rodičov, nekonečných žúriek na byte s priateľmi či dokonalého súkromia vo vlastnom byte a začať si budovať spoločné hniezdočko.

Ak ste už našli prenájom, či rovno kúpili vysnívanú nehnuteľnosť, možno si myslíte, že to najťažšie už máte za sebou. V skutočnosti vás však čaká rozhodujúca skúška, ktorú niektoré páry neustoja: musíte sa zohrať a začať fungovať ako tím!

Na ceste k harmonickému domovu sa môžete stretnúť s nezhodami, ktoré ste doteraz nepoznali. Každý z vás má svoj zaužívaný životný štýl. Teraz treba počítať s tým, že niektorých zvykov sa budete musieť vzdať, pretože si budete vytvárať iné, spoločné. Dobrou správou je, že pre mnoho párov je práve obdobie, kedy spolu začnú konečne bývať, jedným z najromantickejších v celom živote.

home

Výdavky deľte spravodlivo

Peniaze sú mimoriadne citlivou témou, ktorá vie spôsobiť tie najnepríjemnejšie hádky. Vo väčšine prípadov je nevyhnutné, aby na náklady spojené s domácnosťou prispievali obaja partneri. Ešte pred tým, ako začnete spolu hospodáriť, si spolu sadnite a spíšte si príjmy a výdavky. Buďte otvorení a úprimní, neprikrášľujte – nič by ste tým nedosiahli, pravda by aj tak časom vyšla najavo.

Ak má jeden z vás výrazne vyšší príjem ako ten druhý, je spravodlivé tomu prispôsobiť aj spoločné výdavky. Nemusíte si náklady na bývanie deliť päťdesiat na päťdesiat, ak je zrejmé, že jeden z vás si to nemôže dovoliť. Keď ste sa spolu rozhodli bývať, musíte sa niekedy aj trochu uskromniť. Odmenou za nesebeckosť je pevnejší vzťah. V konečnom dôsledku budete obaja šťastnejší, ak sa naučíte podeliť sa. Tak sa to predsa učia už malé deti.

Na domáce práce si vytvorte systém

Doteraz ste mali pocit, že sa dokonale poznáte. No keď spolu začnete bývať, na povrch vyplávajú rôzne rokmi naučené návyky, ktoré môžu na partnera pôsobiť priam odpudzujúco. Možno zistíte, že máte doma chronického rozhadzovača ponožiek s odporom k čistému riadu a možno ste to vy, kto dokáže celé dni pozorovať prach na nábytku a veriť, že sa tentoraz akosi sám od seba vstrebe.

Hneď na začiatku sa dohodnite, že domáce práce budete robiť obidvaja. Striktné delenie prác na „mužské“ a „ženské“ je prežitkom. Časom zistíte, že výsledkom takéhoto fungovania je nielen uprataný byt, ale aj pevnejší a rovnocennejší vzťah.

Podobne je to aj s varením. Najlepšie vám to v kuchyni bude fungovať vtedy, keď si pridelíte roly: skúsenejší bude šéfkuchárom, ktorý jedlo vymyslí a pripraví jeho ťažiskovú časť. Ten menej zdatný sa môže zhostiť úlohy pomocného kuchára, ktorý pomôže s jednoduchšími činnosťami. Nebojte sa zapojiť do varenia aj úplného gastronomického analfabeta – očistiť zemiaky či nakrájať zeleninu určite dokáže. Ak si správne rozdelíte úlohy, ušetríte kopu času a námahy. Koniec koncov, funguje to tak v profesionálnych kuchyniach, tak prečo by ste si to nemohli aspoň vyskúšať?

Vytvorte si spoločné návyky

Doteraz ste možno fungovali každý inak – niekto je ranné vtáča, iný môže byť skôr nočným tvorom. Každý sa inak stravuje, inak si organizuje voľný čas.

Nájdite kompromis, ktorý vám bude vyhovovať. Tak váš vzťah zo spoločného bývania vyťaží najviac. Skúste sa napríklad aspoň raz denne spolu najesť. Väčšina ľudí je cez deň v práci, mohli by ste sa však dohodnúť aspoň na spoločných raňajkách alebo večerách. Uvidíte, aké to bude príjemné. Možno sa vám dokonca podarí vybudovať si zdravší štýl stravovania, ako ste mali doteraz – môžete sa predsa podporovať.

Keď spolu začnete bývať, je logické, že spolu budete tráviť viac času. Využite túto príležitosť! Jeden druhého zasväťte do svojich záľub, všetko predsa stojí aspoň za pokus. Buďte otvorení nápadom toho druhého a časom určite zistíte, že to nielen posilnilo váš vzťah, ale aj vás to niečo naučilo. Získate nové koníčky, rozšírite si obzory, niečo nové sa naučíte. A na tie záľuby, ktoré už máte, zrazu nebudete sama. Je to obojstranne výhodné, nebráňte sa tomu.

coffee

Komunikujte

Posledná rada je tou úplne najdôležitejšou. Akokoľvek je to ťažké, neduste v sebe svoje pocity. Keď vám niečo prekáža, povedzte to hneď, aby ste na probléme mohli spoločne zapracovať. Ak budete dlho otáľať, môže sa stať, že partner svoj nepríjemný návyk odmietne zmeniť s odôvodnením, že doteraz problémom nebol.

Začiatky spoločného bývania môžu byť ťažké, no odmenou pre vás bude druh zblíženia, ktorý by ste inak nedosiahli. Veľmi rýchlo si zvyknete na to, že už na nič nie ste sama, vždy máte spoločnosť. Keď sa naučíte fungovať ako tím a budete si pomáhať, najlepšie sa pripravíte na spoločnú budúcnosť. Koniec koncov, ak by s vami partner nerátal aj do budúcna, určite by s vami bývať nechcel.

Foto: Unsplash.com | Autor: MaryL