V súvislosti so slovom detox vám zaiste napadne prevažne jarné obdobie. Práve vtedy je totiž potrebné očistiť sa po dlhej zime či zhodiť pár kíl do letného oblečenia. Snažíte sa piť veľa vody, ovocných a zeleninových štiav, obmedziť nezdravé jedlá. Čo ale po skončení leta? Pozor, jesenná očista je rovnako dôležitá, ak nie aj dôležitejšia!

Jesenný detox slúži na posilnenie organizmu a imunitného systému, ktorý je náchylný na sezónne ochorenia. Predovšetkým pomocou neho naberiete sily na nastávajúce chladné obdobie. Pomocou týchto piatich potravín zvládnete svoju jesennú očistnú kúru „ľavou zadnou“.

Zázvor

Táto superpotravina má detoxikačné a protizápalové účinky. Urýchľuje trávenie a slúži ako štartovač metabolizmu, takže je vhodný aj pri diétach. Môžete ho konzumovať nastrúhaný, napríklad v šalátoch alebo pridať do čaju.

zázvor

Jablká

Toto ovocie je bohaté na antioxidanty, vlákninu či flavanoidy. Pomáha predchádzať vzniku rakoviny, cukrovky, hypertenzie, ale aj srdcových ochorení. Odporúča sa konzumovať v surovom stave alebo vo forme štiav.

Cesnak

Detoxikačné účinky cesnaku sa spájajú predovšetkým s výskytom síry, ktorá pomáha z tela vylučovať toxíny. Cesnak taktiež napomáha znižovať vysoký krvný tlak, vysokú hladinu cholesterolu a zvyšuje imúnnosť voči bakteriálnym ochoreniam.

cesnak na detox

Zelený čaj

Zelený čaj je považovaný za jeden z najzdravších nápojov na svete. Jeho pravidelné pitie preukázateľne zlepšuje činnosť mozgu a znižuje riziko rakoviny. Je veľmi účinný v boji s nadmernými kilami. Je nabitý antioxidantmi a živinami prospešnými pre ľudský organizmus.

Chia semiačka

Obsahujú kalcium, vlákninu, železo, fosfor a veľké množstvo antioxidantov. Označujú sa ako čistiace potraviny, pretože výrazne podporujú tráviaci cyklus. Keď ich namočíte do vody a necháte odstáť, približne po pol hodine nadobúdajú gélovú štruktúru. Chia semienka sú výbornou voľbou zdravých raňajok spolu s jogurtom a ovocím. Môžete ich takisto zmixovať spolu s ovocím, zeleninou, rastlinným mliekom alebo vodou a vytvoriť si tak zdravý a živinami nabitý nápoj.

chia semiačka na detox

Zdroj: Organicauthority.com, Rodalewellness.com | Foto: Instagram