Existuje mnoho mýtov a predsudkov, keď príde na otázku ženských futbalových tímov a hrania futbalu ako takého. Dôvody sú viaceré – mnohé vychádzajú zo zvažovania rizík a benefitov, ktoré sa vyplavujú na povrch, ak sa žena aktívne venuje tomuto športu.

Aktuálne výsledky športových, lekárskych, prípadne biomedicínskych testov, čo sa týka žien sú relatívne strohé, nakoľko sa väčšina pozornosti v oblasti výskumu futbalu ako športu venuje mužom. V dôsledku tohto faktu sa väčšina vedeckých výsledkov a z nich vyvádzaných odporúčaní pre ženský šport odvádza z výsledkov vychádzajúcich z výskumov zameraných na mužov, čo v skutočnosti však nie je ideálne. Ženské telo a jeho fyziológia sa v mnohom líšia od toho mužského, a preto by mal byť vyvíjaný väčší tlak a dôraz na vypracovanie podobných štúdií, ktoré sa venovali mužom, s tým, že by boli zamerané čisto na ženy a brali by do úvahy iné aspekty.

Berúc do úvahy tieto skutočnosti, rozhodla sa medzinárodná futbalová asociácia FIFA zhromaždiť a vysvetliť súčasné vedecké poznatky týkajúce sa zdravia hráčok a zdravotných problémov vyplývajúcich z aktívneho venovaniu sa futbalu. Prvý raz v histórii centrum FIFA pre medicínske posudzovanie a výskum (FIFA Medical Assessment and Research Centre F-MARC) zhromaždilo tieto poznatky za posledných desať rokov a bola vypracovaná komplexná štúdia, ktorá vyšla aj v uznávanom britskom periodiku British Journal of Sports Medicine.

Je dôležité, aby nielen tímoví lekári a medici, ale hlavne samotné hráčky, trénerky a rozhodkyne vedeli, ako sa majú udržať fit a byť zdravé a tiež si byť vedomé problémov a rizík postihujúcich ženy. Preto bola vydaná knižka Zdravie a fitnes ženských hráčok futbalu (orig. Health and fitness of the female football player), ktorá stojí na zozbieraných a analyzovaných vedomostiach spomínaného výskumu. Popisuje zdravotné benefity a riziká futbalistiek a popisuje, ako sa odlišujú od tých, ktoré platia pre futbalistov – mužov.

Knižka odpovedá na otázky ako zabraňovať zraneniam, popisuje správnu výživu a ochranu kostí, ktoré sú veľmi namáhané pri tomto športe. Tiež sa venuje špecifickým ženským problémom a podáva jednoduché rady, tipy a triky ako zostať fit a chrániť si zdravie v každodennom živote. Rovnako však aj vyzýva k prevzatiu zodpovednosti, resp. po získaní dostatočnej informovanosti k rozhodnutiu urobiť  správne kroky, čo sa týka zdravého životného štýlu, pričom nezáleží, či hráte len tak pre zábavu, alebo ste členkou národného tímu. Táto kniha vyšla v štyroch jazykoch:  angličtine, francúzštine, nemčine a španielčine. Je možné si ju objednať napr. z Zurichu z FIFA Medical Department, alebo sa dá aj stiahnuť z internetu.

Foto: hdwallpapersact.com