INZERCIA | Mať dobre vypranú bielizeň považujeme v podstate všetci za akúsi samozrejmosť. Nie vždy sú ale na pranie v domácnosti ideálne podmienky. Práve preto sa oplatí zariadiť si práčovňu, kde môžete bez väčších problémov všetky práce, týkajúce sa prania bielizne a ďalších činností, typu žehlenie, riešiť. Ako si ale takú práčovňu zariadiť a čo všetko použiť?

Systematický kôš na bielizeň

Nenahraditeľným pomocníkom je kôš na bielizeň. Bez neho by to skrátka nešlo. Či už ste veľká alebo malá rodina, určite budete potrebovať košov na bielizeň hneď niekoľko. Veľmi užitočné je rozdelenie bielej a tmavej bielizne, poprípade kúskov, ktoré sa perú na jemnejšom programe ako tie ostatné. Vedzte, že vám tento triediaci systém ušetrí veľa času. A aby jednotlivé koše žiadny z členov rodiny neplietol, môžete ich označiť ceduľkami či farbami.

Nádoby na špinavú bielizeň majú tisíce podôb a tvarov, takže výber záleží len na vašom vkuse a priestore, ktorý máte k dispozícii. Ideálny je napríklad bielizňový kôš, zabudovaný do vysokej skrinky alebo malé košíky, vertikálne umiestnené do políc. Nenarušíte tak celkovú atmosféru a poriadok vo vašej práčovni. Ďalšou alternatívou sú vaky, zavesené na stenách či najrôznejšie designové boxy. Niečo do seba majú aj koše na bielizeň z prírodných materiálov. Taký prútený kôš je nielen skvelou dekoráciou, ale hlavne praktickou pomôckou.

Drevo vie pohltiť nepríjemné pachy a bielizeň môže cez otvory dýchať, takže sa nemôže stať, že svoje odevy zakonzervujete ako v plastovom koši. Rovnako dôležitý je v neposlednom rade kôš na vypranú bielizeň. Tu skončia všetky nespárované ponožky a veci na vyžehlenie.

Kam s práčkou a sušičkou?

Väčšina domácností už je zvyknutá používať sušičku na bielizeň, ale často rieši problémy s umiestnením. Ak má vaša práčovňa menšie rozmery a snažíte sa preto ušetriť každý centimeter, odporúčame vytvoriť „práčovňový stĺp“, tj. postaviť sušičku na práčku. Niektorí výrobcovia sa na tieto modely, ktoré je možné postaviť na seba (vždy sušička na práčku) priamo orientujú, a dokonca existujú medzikusy, ktoré v prípade potreby obom spotrebičom zaistia potrebnú stabilitu.

Naopak, ak je vaša práčovňa priestornejšia, postavte týchto pomocníkov na zem vedľa seba a ich hornú plochu využite na odkladanie vecí či na skladanie bielizne.  Ak na ne navyše umiestnite pracovnú dosku, môžete pod ňu zabudovať aj výsuvnú skladaciu dosku. Ďalšou možnosťou je postaviť práčku a sušičku na nižšiu skrinku, vďaka čomu sa k nim nebudete musieť toľko zohýbať. Vďaka skrinke navyše získate ďalší úložný priestor.

Pre zástancov klasického sušiaku

A čo keď nepoužívate sušičku? Nebojte, ani na vás sme nezabudli! Miesto nad práčkou je úplne ideálne na zavesenie sklopného sušiaku. Tieto modely umožňujú aj na minime miesta usušiť pomerne veľké množstvo bielizne a vy tak nebudete musieť hľadať miesto na klasický sušiak alebo bielizeň sušiť v obývačke pred televíziou. Namiesto sušičky môžete vedľa práčky umiestniť kúpeľňovú skrinku, ktorá ukryje všetky pracie prostriedky.

Umývadlo sa oplatí

V každom prípade. Občas je potrebné nejaký ten odev predprať ešte pred spustením práčky. V rýchlosti tiež môžete vyčistiť škvrny z oblečenia, ktoré deti priniesli z ihriska. Ak musíte prať niektoré kúsky ručne, je umývadlo rýchlym a pohodlným riešením, aby ste nemuseli odbiehať do kúpeľne a mali všetko pekne poruke.

Odvetrávanie predovšetkým

Práčovne pochopiteľne často trpia zvýšenou vlhkosťou, s čím súvisí vznik nepríjemných plesní. My by sme preto mali dohliadnuť na kvalitné odvetrávanie. Ak nemáte v kúpeľni okno, kúpte si aspoň ventiláciu. Napokon, tá príde vhod aj v prípade, keď budete žehliť. V letných mesiacoch, kedy teplota stúpa strmo nahor, je vhodné zaobstarať si vetrák, ktorý vašu práčovňu ochráni pred tým, aby sa premenila na saunu. Zároveň dbajte na dostatok svetla v miestnosti. Nie je nič horšie, než si všimnúť fľak na vašej obľúbenej blúzke až v práci!