Už rok našou spoločnosťou najviac rezonuje téma nového typu koronavírusu, ohrozujúceho nielen ľudské zdravie, ale taktiež celosvetovú ekonomiku. Mnohým ľuďom zaiste vŕta v hlave otázka, ako dlho bude populácia čeliť nákaze a akým spôsobom sa dá celý proces urýchliť. Trefnú odpoveď priniesol internetový portál Vedátor, upozorňujúci na jeden podstatný faktor.

Pred pár týždňami bolo vo viacerých krajinách započaté očkovanie proti Covid-19, uprednostňujúce najmä pracovníkov z prvej línie a ohrozené skupiny obyvateľstva. Sem sa radia predovšetkým seniori, chronicky chorí ľudia či osoby s dlhodobo narušenou imunitou.

očkovanie

Ďalší vývin vírusu SARS-CoV-2 by mal prebiehať podľa scenára, kde je veľmi dôležitým pojmom vytvorenie kolektívnej imunity. Podľa Vedátora sa dá získanie odolnosti jednotlivca podporiť buď prekonaním ochorenia, kedy telo neskôr na ohrozujúcu infekciu nereaguje tak prehnane, prípadne očkovaním.

vakcína

,,Pomocou analýzy nákazlivosti a imunity voči štyrom ostatným známym ľudským koronavírusom, ktoré momentálne cirkulujú v populácii a spôsobujú hlavne nádchy, vedci zistili, že sterilizačná imunita je relatívne krátkotrvajúca, zatiaľ čo imunita, ktorá zabráni horšiemu priebehu ochorenia, je dlhotrvajúca. Z týchto dát vyplýva, že keď sa dosiahne komunitná imunita, teda keď väčšina dospelej populácie získa imunitu buď prekonaním ochorenia COVID-19 alebo očkovaním, tak sa vírus stane endemickým a v budúcnosti mu budú prvýkrát vystavené iba deti, pre ktoré ale nepredstavuje väčšie riziko, ako napríklad nádcha,” píše sa vo vedeckom instagramovom príspevku.

Nezabúdajte chrániť tých najzraniteľnejších

Na pamäti treba mať, že covid predstavuje riziko najmä pre staršie obyvateľstvo, čo je ale lepšie, ako keby postihovalo deti. Je to preto, že seniorov dokážeme urgentne zaočkovať, zatiaľčo u najmenších musia nové očkovacie látky vždy predchádzať množstvu citlivejších testovacích štúdií.

,,Aj pre toto je veľmi dôležité, aby sa ako prvé zaočkovali ohrozené skupiny ľudí. Len týmto sa dá znížiť úmrtnosť na COVID-19 aj o viac ako 85%. Preto skúste presvedčiť hlavne starších ľudí vo vašom okolí, nech sa dajú zaočkovať, je to momentálne veľmi dôležité,” upozorňuje autor príspevku Dominik, odvolávajúc sa na uvedené údaje.

SLEDUJTE náš FACEBOOK a horúce pikošky sa dozviete medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

koronavírus

Zdroj: Instagram/Vedator_sk | Foto: Instagram/Vedator_sk, Ministerstvo_zdravotnictva_sr, Pixabay, Pexels.com