Najväčší strach aktuálne u väčšiny ľudí prevláda z toho, že sa infikujú nevyspytateľným ochorením Covid-19, ktoré sa už niekoľko mesiacov šíri svetom, pričom posledné týždne nabral na poriadnej intenzite. Vedeli ste ale, že ak inklinujete k veľmi obľúbenému zlozvyku, hrozí vám vyššie riziko nákazy a následne aj horšie symptómy?

Všetci fajčiari by teraz mali zbystriť pozornosť. Ak si práve vychutnávate svoju obľúbenú cigaretku, radšej ju zahaste a skúste s týmto zlozvykom prestať. Keď vás k tomu doposiaľ nepresvedčili žiadne riziká, spájajúce sa s fajčením, mohli by k tomu dopomôcť aspoň nasledujúce vedecké dôkazy.

,,Nový koronavírus postihuje u človeka v prvom rade jeho dýchací trakt. Fajčenie má veľký dosah na zdravotný stav celého traktu,” informuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Fajčiari sa teda nielenže zaraďujú k rizikovej skupine pre ochorenie Covid-19, navyše im po nakazení hrozia väčšie zdravotné problémy.

Nakoľko sa fajčenie dotýka aj imunitného systému, ľudia, ktorí mu holdujú, majú dvakrát väčšiu šancu dostať chrípku, spojenú so závažnejšími príznakmi. ,,V minulosti sa zistilo, že majú i vyššiu úmrtnosť,” doplnil hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

Na základe skúmania pacientov z Číny sa prišlo na to, že medzi mŕtvymi obeťami, ľuďmi, ktorí museli byť napojení na mechanickú pľúcnu ventiláciu, a ťažkými prípadmi bolo viac fajčiarov než nefajčiarov. Vysoké riziko nákazy koronavírusu u fajčiarov potvrdzujú aj austrálski odborníci, ktorí ale zároveň upozorňujú, že riziká a následky, ako ťažké symptómy či smrť, sa týkajú i fajčiarov elektronických cigariet.

Zdroj: forbes.com, dnes24.sk | Foto: depositphotos.com