O vegetariánstve sa toho na internete popísalo veľmi veľa. Od rôznych druhov vegetariánov, cez opis tohto životného štýlu až po jeho negatívne vplyvy na organizmus. Ale čítali ste už o kocúrovi, ktorý nežere žiadne mäso? Alebo o meste, kde si vegetariánstvo mnísi vážia viac než svoj život?

Mačkovitá šelma, ktorá nežerie mäso

Mačky sú mäsožravcami už od nepamäti, ale existuje kocúr, ktorý pohŕda všetkými mäsovými výrobkami. Jeho jedálniček tvorí bio ovocie a bio zelenina!

Na smrť vyhladovaného kocúrika našla Becky Pageová z Londýna a dala mu meno Dante. Skúšala ho kŕmiť mäsom, rybami, všetkým, čo majú mačky rady, ale márne. Keď už bola so silami v koncoch, zhltol Dante tanier zeleniny, ktorý sa chystala vyhodiť. Od tej doby je jeho jedálniček jasný. Starostlivá majiteľka sa doň snaží tajne prepašovať kúsky mäsa. Má totižto obavy, aby kocúrikovi nechýbali potrebné živiny. Šikovný Dante ich však často v zelenine nájde a nezožerie. Medzi jeho najväčšie pochúťky patria melóny, banány, brokolica, ale aj rebarbora a ružičková kapusta.

Raj pre vegetariánov

Švajčiarske mesto Zürich sa môže popýšiť najstaršou vegetariánskou reštauráciou v Európe. Paradoxom je, že bola založená krajčírom, po ktorom nesie názov ,,Hiltl“. Ten prišiel za obživou až do Zürichu, ale vážna choroba mu zmenila plány. Lekár mu poradil, aby prestal jesť mäso, čo zázračne zlepšilo jeho zdravotný stav. Tam vznikol nápad založiť vegetariánske bistro, ktoré sa neskôr zmenilo na reštauráciu.

2

Každý maškrtný jazýček si tu príde na svoje. Môžete si vybrať z dvadsiatich druhov čerstvých ovocných či zeleninových džúsov, päťdesiatich druhov šalátov a ďalších desiatok chutných jedál. Hostí dovnútra lákajú provokatívne plagáty, na ktorých sú šelmy a dravci s králičími zubami a nápisom „ Aj z najväčších mäsožravcov sa u Hiltla stávajú vegetariáni. Dobrovoľne a radi.“

Mesto, kde je mäso tabu

Prvým vegetariánskym mestom na svete je skalné mesto Palitana v Indii. Zaslúžili sa o to jainistickí mnísi, ktorí prinútili miestnu vládu, aby ich mesto vyhlásila za „bezmäsovú zónu“.

Jainismus je jedným z najstarších náboženstiev na svete a hlása cestu bez násilia voči všetkým živým stvoreniam. Aj preto sa mnísi rozhodli držať hladovku a odmietali ju ukončiť aj za cenu vlastnej smrti, pokým nebude mesto Palitana vyhlásené za vegetariánske.

4

Veriacim a mníchom bolo toto prianie splnené v auguste 2014, kedy vláda zakázala predaj mäsa i vajec a bitúnky boli postavené mimo zákon. Je to víťazstvo pre milovníkov zvierat, ale zlá správa pre obchodníkov a moslimov, ktorí sa živili predajom rýb.

Foto: Pinterest