Či už so svojim partnerom dlhodobo bývate alebo nie, na dovolenke alebo pri cestovaní spoznáte svoju druhú polovičku trochu odlišným spôsobom. V mnohých veciach si rozumiete, ale keď príde rad na dovolenku, prichádza s ňou aj oheň na streche. Jeden chce ležať na pláži, druhý chce spoznávať okolité miesta, niekto sa nevyzná v mapách a niekto sa zasa neopýta na cestu a radšej bude blúdiť. Jednotlivé situácie by sme možno ani nespočítali na oboch rukách. Máme pre vás však tipy, ktoré vám zaručia prežiť ničím nerušenú, harmonickú dovolenku s vašim partnerom.

Ak patríte medzi šťastlivcov a s vašim partnerom ste rovnaké cestovateľské duše, máte vyhrané. Cestovanie už horšie prežívajú páry, ktoré majú odlišné cestovateľské návyky, iné očakávania alebo je dovolenka ich prvým, najdlhšie stráveným spoločným časom, ktorý spolu prežijú. V jednoduchosti, cestovanie dokáže priniesť veľa nezabudnuteľných zážitkov, ale tak isto veľa nepríjemných a nečakaných situácií.

Tieto tipy vám pomôžu zvládnuť dovolenku čo najlepšie, bez možných katastrofických scenárov:

Komunikujte a neočakávajte

Prvý a zároveň najdôležitejší bod, ktorý ak dodržíte, vyhnete sa zbytočným sklamaniam a ideálnym predstavám, ktoré fungujú v realite úplne inak. Prestaňte očakávať, čo by ako mohlo vyzerať, ale celú dovolenku si s partnerom odkomunikujte a zdieľajte s ním vaše predstavy.

Nenechávajte si ich pre seba a vzájomne sa porozprávajte o tom, čo si každý z vás počas cestovania predstavuje. Urobte potom kompromisy na vašej, no tak isto aj na jeho strane a zaručujeme vám, že každý bude spokojný.

 

Dohodnite sa na akceptovaných zlozvykoch

V každom páre sa nájdu zlozvyky, vlastnosti alebo jednoducho spôsob robenia istých vecí, ktoré môžu prísť tej druhej osobe nepochopiteľné. Tak veľmi často vznikajú aj hádky. Znervózňuje nás a neakceptujeme to, čo druhá osoba robí alebo aká je.

To sa môže na dovolenke ešte zhoršiť. Predíďte tak ďalšej katastrofe a dopredu sa obojstranne dohodnite, aké zlozvyky, správanie či činnosti si zakazujete, a ktoré budete akceptovať.

Zdieľajte zodpovednosť

Aby ste mohli predísť ďalšej možnej hádke, dopredu sa dohodnite, kto z vás má čo na starosti. Najdôležitejšie je uvedomiť si základnú vec, ktorá je častou chybou pri dovolenkách a výletoch. Jeden má na starosti väčšinu podstatných výletov, vybavenie leteniek, hotela, zabezpečenie dopravy, vybavenie výletov po okolí, možností, ktoré tam robiť môžete. Pri každom cestovaní treba rátať s možnou chybnou informáciou a s tým, že nie vždy ide všetko podľa plánu. Ak ste väčšinu vecí nechali na svoju polovičku a náhodou zmeškáte autobus alebo niečo nedopadne podľa vašich predstáv, odpustite si výčitky.

Ak sa k tomu všetkému pridajú ešte deti, častým argumentom môže byť: „Ja sa tu celý čas starám o deti a ty nevieš vybaviť ani jeden výlet alebo cestu do mesta…“ Dopredu si rozdeľte úlohy a nikdy nenechávajte nič na náhodu. Dohodnite sa, kto sa kedy bude prípadne starať o deti, kto zabezpečuje a nesie zodpovednosť za letenky, ubytovanie a výlety. Ak si nie ste istí, všetko vzájomne konzultujte a spoločne si prekontrolujte všetky vaše jednotlivé úlohy.

Nerobte si vzájomné výčitky, keď príde k najhoršiemu

Všetky veci riešte s chladnou hlavou, aj keď nejdú podľa vašich predstáv. Dovolenka niekedy ideálna byť môže, no pri cestovaní treba rátať so situáciami, ktoré ste neplánovali. Koniec koncov, práve na tie budete spomínať do konca života a budú patriť medzi tie najlepšie historky z cestovania. Prečo si ich teda ešte viac znepríjemňovať? Niekedy to nemusí byť ani chyba vášho partnera len preto, že toto bola časť, ktorú mal na starosti on.

Mnohokrát je to chyba, za ktorú on nemôže vplyvom iných dôvodov, ktoré vám môžu spôsobiť prekážky a komplikácie. Prestaňte sa hádať a navzájom obviňovať, pretože situáciu to aj tak nezmení. Radšej sa objímte, usmejte sa, urobte si srandu z toho, čo sa vám spoločne stalo a snažte sa problém čo najrýchlejšie a najlepšie vyriešiť.

Žena ostane ženou a muž vždy len mužom

Nikdy to nebude naopak a nikdy sa to ani nezmení. Preto sa tak isto vzájomne akceptujte a zmierte s tým, že každý niekedy reaguje na situácie inak, už len tým, že je iného pohlavia.
Pre ženu je typické, že nemá príliš veľký orientačný zmysel a nevyzná sa tak dobre v mapách, svetových stranách a priestore ako muž. Preto to netreba žene nikdy vyčítať a byť nervózny z toho, že vám občas nevie najlepšie pomôcť.

Rovnako nie je potrebné obviňovať muža, že sa nechce opýtať na cestu, pretože to znamená, že ako chlap zlyhal a je pre neho dôležité, aby situáciu dokázal vyriešiť sám. Samozrejme, bez toho, aby sa na každom rohu niekoho stále niečo vypytoval. Žena bude vždy reagovať na nepríjemné a nepohodlné situácie oveľa emotívnejšie ako muž, a muž zasa popierať prípadné zlyhanie. Tieto vlastnosti sú v náš hlboko zakorenené, a preto je dôležité ak ich vzájomne ako pár pochopíte bez ďalších výčitiek.

Nájdite si čas na samých seba

To, že ste na dovolenke alebo cestujete neznamená, že musíte tráviť spolu každú jednu hodinu. Ak nie ste, už spomínané, rovnaké cestovateľské typy a vzájomných kompromisov ste už urobili naozaj veľa, je čas dopriať si osobitný čas pre každého. Dohodnite sa na dni, ktorý každý z vás strávi podľa vlastných predstáv. Jeden si možno dopraje túru po okolitých horách a druhý zasa tak dlho očakávané nič nerobenie na pláži.

Niekto sa možno len tak rád túla uličkami mesta, nasáva atmosféru a niekto obľubuje umenie, kultúru a múzeá. Nemusíte robiť kompromisy úplne vo všetkom a za každú cenu. Naplánujte si aktivity, ktoré radi robíte spoločne a potom si nájdite čas, kedy si každý z vás nájde to svoje. Dobije vás to energiou, novými zážitkami a vzájomne sa aj po tomto jednom dni budete opäť tešiť na spoločné dobrodružstvo.

Nezabudnite na rande

Či už dovolenkujete v luxusnom rezorte, vybrali ste sa na lacnú dobrodružnú dovolenku a tvoríte pár jeden alebo 5 rokov, nezabudnite na rande. Krásne sa oblečte, namaľujte, chlap nech vám prinesie kvietok zo záhrady či mušľu z pláže a urobte si neobyčajné rande iba pre vás, v krajine, v ktorej momentálne ste. Správajte sa slušne, flirtujte, dávajte si komplimenty, oceňte jeden druhého, jednoducho si pripomeňte, aké to bolo na začiatku vzťahu.

Urobte si rozpočet

Pri cestovaní a dovolenkách väčšinou bývajú peniaze na jednej spoločnej kope. Muž si rád dopraje zopár drinkov alebo piva každý večer na pláži, zatiaľ čo ženu vždy potešia malé nákupy na tradičnom trhu. Pre ženu je míňanie peňazí na každo-večerné drinky a pivo zbytočné, pre muža sú zbytočné nákupy hlúpostí. Takto môže veľmi jednoducho vzniknúť hádka, kto viac minul peňazí na nepotrebné veci. Rozplánujte si financie a urobte si približný rozpočet dopredu.

Prvou kategóriou môžu byť výdavky, ktoré sú spojené s celkovým výletom, ktoré sa týkajú vás oboch. Vstupenky, jedlo, preprava… Potom si nastavte osobitný rozpočet, približnú sumu, ktorú môže minúť každý jeden z vás osobitne. Presne na to, čo sa mu páči. To, na čo tie peniaze minie váš partner alebo vy sama, je už každého osobná vec. Miniete tak približne rovnako peňazí, ale na odlišné veci, ktoré prinesú každému osobitnú spokojnosť, radosť a potešenie.

Využite negatívne chvíľky vášho partnera a premeňte ich na pozitívne

Ak viete, že idete na celodenný výlet a vy alebo váš partner je nervózny, keď je hladný, pribaľte nejaké dobrotky so sebou, kým nájdete miesto, kde sa môžete dobre najesť. Ak je vám k večeru už zima a jeden z vás je potom veľmi nepríjemný, pribaľte si kúsok oblečenia navyše. Ak máte ráno odlišné tempo a dohodnete sa, že vyrážate o 9, každý si nastavte budík osobitne, podľa vašej časovej potreby. Vyhnete sa zbytočným výčitkám, komu to zas dlhšie trvá a na koho je potrebné čakať.

Jednoducho povedané, snažte sa čo najviac vyhnúť zbytočným nepríjemným situáciám navyše, hádkam a výčitkám. Myslite nielen na seba, ale aj na svojho partnera. Myslite spoločne.

Foto: giphy.com