Každý, kto navštívi fitness centrum, by mal mať na pamäti pár ,,fitkových“ zásad a uvedomiť si jedno: tá miestnosť so strojmi nie je len jeho. Ak netúžite po tom, aby vás druhí ohovárali a vraždili pohľadom, určite si prečítajte tento článok. Týchto 8 vecí by ste vo fitku nemali nikdy robiť!

 

1. Nenechávajte spotené stroje

Zatiaľ čo je spotenie sa pri cvičení samozrejmosťou, spotený stroj je už problém. Prvé pravidlo etikety vo fitku znie: používajte uterák! Väčšina strojov má totiž kožený poťah a keď sa na ňom spotíte, fľaky z potu nezmiznú dovtedy, dokým ich neutriete.

2. Nezaberajte zbytočne stroje

Vo fitku sa vždy nájdu ľudia, ktorí sa okolo stroja, jednoducho povedané, iba ,,motajú“. Esemeskujú, telefonujú, fotia sa, rozprávajú sa… no na danom stroji necvičia. Pamätajte, že ak ste prišli do fitka, mali by ste cvičiť.

3. Nebuďte nonstop volajúci fitnessmaniak

Jedni z najotravnejších ľudí vo fitku sú tí, ktorí sa nedokážu ani na chvíľu odlepiť od svojho telefónu, prípadne majú príliš dlhé a hlasné hovory, ktoré počuje každý v miestnosti. Ďalší otravný typ je naopak ,,cvičiaci“ so slúchadlami na ušiach, z ktorých znie vypeckovaná hudba na maximum po celom fitku.

4. Stroje sú pre každého

Spomínate si, ako vás v škôlke učili, že hračky sú pre každého? Podobne by ste sa mali správať aj vo fitku. Nebuďte na nejakom stroji priveľmi dlho. Taktiež nepoužívajte bežiaci pás dve hodiny ak viete, že ste práve na stroji, ktorý je často používaný.

5. Odkladajte za sebou cvičebné pomôcky

Ďalšou vecou, ktorá ide mnohým na nervy, je porozhadzované závažie, karimatky, fitlopty a iné pomôcky po celom fitku. Piate pravidlo je jednoduché: keď s niečím docvičíte, odložte to po sebe!

6. Netlačte na nikoho

Stáť nad niekým a hypnotizovať ho pohľadom, kým na stroji nedocvičí? Tohto zvyku sa raz a navždy zbavte! Používať nejaký stroj hodinu je síce drzé, no váš prístup bude rovnako nepríjemný, ak budete nad niekým stáť v pozícii generála.

7. Nemeškajte

Či už máte hodinu zumby alebo hodinu s osobným trénerom, nemeškajte. Bude to nepríjemné nielen pre inštruktora, ale aj pre vás. Ak už prídete neskoro, aspoň sa pokúste zaradiť medzi cvičiacich tak, aby ste ich vyrušovali čo najmenej.

8. Šatňa nie je vaša kúpeľňa

Vždy sa nájde nejaká parádnica, ktorá sa po tréningu v šatni producíruje nahá, zaberá sprchu takmer hodinu a všetky svoje veci nechá rozložené na lavičkách. Že vám nerobí nahota problém? To je fajn, no pamätajte, že v šatni sú s vami aj ľudia, ktorým to môže prekážať a cítia sa zle. Rešpektujte súkromie ostatných aj fakt, že šatňu nemáte sama pre seba. Zafixujte si, že fitková šatňa nie je vaša osobná kúpeľňa.

Zdroj/Foto: Brightside.me