Každá žena miluje oblečenie a ak nie práve odevy, tak určite doplnky či obuv. Po obchodoch sa dokážeme motať doslova hodiny a neustále hľadáme niečo, čo by upútalo našu pozornosť a získalo si naše srdcia. Vo svete módy však platia prísne pravidlá, ktoré sa k nám, zákazníkom, nikdy nedostanú. Prinášame vám infošky zo zákulisia módneho priemyslu, aby ste boli pri najbližšom nakupovaní o niečo bystrejšie.

 

1. Výpredaje sú výhodné pre obchody, nie pre zákazníkov

Tento mýtus je nám všetkým viac menej známy, aj keď niekedy je za taktikou obchodníka oveľa viac. Keď predaje nejdú tak, ako by si obchodník predstavoval, poprípade sa treba zbaviť staršieho tovaru rýchlejšie, obchodník musí ľudí nalákať na výpredaje. Tie slúžia primárne na to, aby si zákazník kúpil vec, aj keď ju v skutočnosti súrne nepotrebuje. Niekedy dokonca obchody umelo zvyšujú ceny tesne pred výpredajom, aby ich mohli neskôr “znížiť” a pritiahnuť tak viac zákazníkov. Reklamy či výklady vás síce môžu upútať so 70 % zľavami, ale v skutočnosti bude takto zľavnených iba zopár produktov, pokiaľ iné budú len v 10 % zľave – ak vôbec.

2. Rovnaké veľkosti môžu byť väčšie alebo menšie v závislosti od značky oblečenia

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo vám v jednom obchode sedí M-ko a v inom oblečiete aj S-ko? Každý výrobca má totiž “svoju” veľkostnú tabuľku, čo znamená, že miery, a teda veľkosť oblečenia, sa môžu líšiť v závslosti od danej značky. Niektorí výrobcovia dokonca umelo znížia veľkosť, a tak môžete mať občas pocit, že vám sedí aj menšie číslo. Týmto ťahom dosiahnu svoje – viac zákazníkov príde a kúpi si oblečenie u nich, veď predsa každá z nás radšej oblečie o “menšie”číslo.

3. Spolupráca obchodu so známym dizajnérom ešte neznamená špičkovú kvalitu

Veľké firmy niekedy zaradia do predaja oblečenie vyrobené v spolupráci so známymi dizajnérmi. Ich cieľom je, aby zákazníci zaplatili viac za propagované “exkluzívne” kúsky. Avšak, jediná vec, ktorá je na nich exkluzívna je to, že patria do limitovanej edície. V skutočnosti nie je ich kvalita o nič lepšia ako pri ostatných produktoch. Dizajnér ich len navrhne, avšak látky a výrobný proces ponecháva na výrobcu.

4. Vo výpredajových sekciách je naschvál neporiadok

Ak zvyknete nakupovať vo výpredajoch, určite ste si všimli, že veci často nie sú zoradené, ale len náhodne poskladané či zavesené medzi rôznymi ostatnými – nohavice pri svetroch, blúzky pri mikinách. Aj toto je zámerný ťah, aby ste sa cítili, že práve vy ste si našli v tom neporiadku pekný kúsok, ktorý bol “schovaný” medzi ostatnými len pre vás.

5. Na výrobu oblečenia sú použité škodlivé chemikálie

Výroba odevov často vyžaduje používanie chemikálií, ktoré nie je možné identifikovať bez laboratórnych testov. Niektoré škodlivé látky pomáhajú návrhárovi dosiahnuť požadovanú farbu či textúru, zatiaľ čo iné chránia oblečenie pred hmyzom a plesňou. Pred tým, než si oblečenie dáte na seba, ho vždy operte. Skúste odolať túžbe obliecť si ho hneď po kúpe a vyhnite sa tak možnému riziku. Nehovoriac o tom, že danú vec mohol mať pred vami oblečenú ktokoľvek iný – niekedy na prenos mikroorganizmov stačí aj krátke vyskúšanie v kabínke.

6. Oblečenie vyrobené zo syntetiky je predražené

Oblečenie vyrobené zo syntetických látok je často menej kvalitné, nepríjemné na citlivú kožu, no zaručene vždy predražené. Práve na syntetiku je použitých najviac chemických látok a oproti prírodným materiálom, ako sú vlna a bavlna, je menej náročná na spracovanie či výrobu odevov. Tým, že vás oblečenie zo syntetiky naláka na žiarivé farby, rôzne textúry a nižšiu cenu, si ešte nezaručíte kvalitu ako pri bavlne.

7. Dizajnérske kúsky majú v outletoch nižšiu kvalitu

Tí, čo sa nechajú okúzliť dizajnérskymi kúskami, ale nemajú na ne peniaze v butiku, sa snažia kúpiť si ich v outletoch. To, že si taký istý kúsok kúpite za omnoho nižšiu cenu ešte neznamená, že kupujete rovnakú kvalitu. Väčšinou nájdete v outletoch identické kusy, ktoré sú však vyrobené z menej kvalitného materiálu – i keď to vyzerá rovnako, ide o horšiu kvalitu.

8. Kvalita oblečenia klesá

Ak máte doma kúsky po rodičoch (poprípade starých rodičoch) určite si všimnite, že aj po rokoch majú skvelú formu – nerozťahali sa, nerozpadli, nepárajú sa. Za to súčasné oblečenie vydrží omnoho menej. Ako sme už spomenuli, hlavným motívom výrobcu je zarobiť – teda čím viac predá, tým viac zarobí. Oblečenie je preto menej kvalitné ako kedysi, aby ste si ho museli kupovať čoraz viac a častejšie.

Zdroj: brightside.com | Foto: pixabay.com, brightside.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk