Sviežosť, perfektná pleť, dokonalý make up a krásna vôňa. Občas stačí iba zopár minút na to, aby sa zo ženy stala absolútna bohyňa. Aj na minimálnu starostlivosť o svoje telo však potrebujete kozmetické prípravky, ktoré sú neraz nadmerne predražené. Keďže šetrenie je vo všeobecnosti veľmi populárnou témou, ponúkame vám zopár tipov ako ušetriť v oblasti, ktorú preferujú najmä ženy.

 

Riešenia ako krásu nezanedbať, ale zároveň zbytočne nemíňať

1. Základným východiskom je poriadok a prehľad o všetkých kozmetických produktoch, ktoré vlastníte a skladujete v kúpeľni na poličkách, v taštičkách, kabelkách a podobne. V tomto momente väčšinou zistíte, že toho máte viac ako dosť a mnohé z produktov ani nevyužívate, prípadne mnohým z vašich skrášľovacích pomocníkov už uplynula doba spotreby. Po redukcii expirovaných a nepoužívaných produktov pravdepodobne zostane jadro. Teda to, čo používate pravidelnejšie, možno každý deň. Uvedený krok je dôležitý práve preto, aby ste si uvedomili skutočnosť, že peniaze míňate aj na veci, ktoré reálne nepotrebujete a nevyužívate. Toto poznanie by vás malo sprevádzať aj pri každej návšteve drogérie či parfumérie.

2. Ak pri redukcii svojho zdokonaľovacieho arzenálu narazíte na produkty, ktoré je vám ľúto vyhodiť, pretože sú ešte použiteľné (darovaný a nepoužívaný parfém, celé balenie krému alebo dekoratívnej kozmetiky), môžete ich posunúť ďalej, prípadne získať nejaké peniažky späť. Populárne sú najmä formy ponúk na internetových bazároch a aukciách. Výhodnou môže byť aj výmena v kruhu priateliek. Z tohto „obchodu“ však musíte vylúčiť výrobky, ktoré ste už začali používať (výnimkou sú parfémy).

3. Aj v prípade kozmetiky väčšinou platí (šampóny, telové mlieka, tekuté mydlá), že čím väčšie balenie, tým výhodnejšia jednotková cena. Keď už viete, čo vám vyhovuje a čo pravidelne používate, nemali by ste sa báť investovať aj do týchto väčších balení. Nepraktickosť mohutnejších obalov možno redukovať tak, že produkty prelejete do menších fľaštičiek.

4. Odolajte pokušeniu na sebe experimentovať a skúšať každú chvíľku nový produkt starostlivosti o telo a pleť. Nemusí sa vám to vyplatiť, a to nielen finančne. Rýchle striedanie a rôzne kombinovanie kozmetiky môže spôsobiť intoleranciu pleti na niektoré chemické zložky. Niekedy je ťažko odolať pokušeniu kúpiť a vyskúšať novinku na kozmetickom trhu, no treba vydržať. Zabrzdite sa a vyčkajte aspoň na referencie druhých či vôbec daný produkt stojí za zaobstaranie. Recenzie sú bežne dostupné na internete, vrece sa roztrhlo aj s blogmi, ktoré sa venujú výsostne problematike hodnotenia skrášľovadiel.

5. Pri šetrení sa môžete zamerať aj na multifunkčnosť dekoratívnej kozmetiky. Nemáme na mysli len tie produkty, ktoré sú od výrobcu prezentované ako 2 v 1 alebo 3 v 1, ale môže ísť aj o dôverne známe výpomoci typu: tvárenka zastúpená rúžom, tiene nápomocné pri tvorbe liniek, špirála na prečesanie a zvýraznenie obočia a iné.

6. Kozmetiku si môžete vyrobiť aj svojpomocne s využitím dostupných surovín z chladničky. Týka sa to najmä masiek na pleť a vlasy. Nezabúdajte ani na liečivú silu rastlinných olejov lisovaných za studena. Olivové zábaly, medové kúry, vajíčkovo-smotanovo-citrónové masky nezavrhujme len preto, že je s nimi o trochu viac „babračky“.

7. Ak sa už predsa rozhodnete nakupovať, pri šetrení vám môžu pomôcť internetové obchody, ktoré ponúkajú kozmetiku často omnoho lacnejšie ako tie kamenné. Výhodným obdobím na nakupovanie kozmetiky je čas po letných dovolenkách alebo vianociach, kedy sa môžete stretnúť s rôznymi výhodnými ponukami. Väčšinou ide o celé kozmetické sady za rozumné ceny. Ani výpredaje by vás však nemali rozvášniť do stavu neúmerného „škrečkovania“. Majte na pamäti už spomínané v kroku jedna. :)

Autor: Ivi