Určite to poznáte aj vy. Po namáhavom dni v práci si konečne ľahnete do postele, snažíte sa zaspať, no nejde to a len sa prehadzujete zo strany na stranu. Márne sa snažíte rátať ovečky, nič nepomáha a vy zaspíte až niekedy nad ránom, no o chvíľu vás zobudí budík a vy musíte opäť vstávať do práce. Ďalšia noc bez kvalitného spánku. Ako s týmto problémom raz a navždy skoncovať?

Vedeli ste, že viac ako 22 % populácie trpí problémami s nespavosťou, no až polovica z nich nikdy nevyhľadala žiadnu odbornú pomoc? Ak už viac nechcete patriť medzi túto skupinu ľudí, mali by ste sa opýtať najmä samy seba, čo robíte pred spaním zle. Týchto sedem najčastejších chýb robí pred spánkom väčšina z nás. Pokúste sa tieto zlozvyky odstrániť a uvidíte, že aj vy sa budete môcť konečne bezstarostne a bez budenia vyspať.

1. Pitie kávy a maškrtenie

Ak musíte pracovať dlhšie ako obvykle, určite si doprajete šálku kávy, ktorá vás aspoň na chvíľku vzpruží. K tomu si dáte malú maškrtku, aby ste doplnili zásoby cukru, no práve toto je tou najväčšou chybou! Káva je stimulant, ktorý už aj v malých dávkach môže spôsobovať nespavosť a rafinovaný cukor obsiahnutý v sladkostiach sa uvoľňuje do tela postupne, preto sa počas noci budíte.

Riešenie: Namiesto sladkých maškŕt si dajte produkty, ktoré obsahujú tryptofán, látku, ktorá je dôležitá pre tvorbu serotonínu, ktorý má ukľudňujúce účinky. Nedostatok serotonínu spôsobuje nespavosť či depresiu. Tryptofán sa nachádza v jogurte, mlieku, banánoch či vo vajíčkach.

04

2. Dohnanie spánku

Ľudia si mylne myslia, že ak spia menej a niekoľko hodín spánku doženú neskôr, všetko bude v poriadku a naše telo to nespozoruje.

Riešenie: Väčšine ľudí stačia dve až tri noci poriadneho kvalitného a dlhého spánku, aby dohnali spánkový deficit. Až potom sa náš organizmus dostane do normálu.

3. Spánok s domácimi miláčikmi

Až 63 % ľudí zdieľa svoju posteľ so štvornohým maznáčikom, čo však výrazne znižuje kvalitu spánku.

Riešenie: Urobte svojmu zvieratku vlastný pelech alebo posteľ, ktorá bude patriť len jemu.

03

4. Odkladanie budíka

Aj vy musíte mať ráno aspoň tri budíky, aby ste sa prebrali? Pravidelne odkladáte čas vstávania o päť či desať minút? Robíte chybu, pretože počas dňa budete cítiť únavu a vyčerpanie oveľa viac, než keby ste vstali na prvé zazvonenie.

Riešenie: Nastavte si budík na čas, kedy naozaj musíte vstať. Ak sa dá, vstávajte v rovnaký čas. Oragnizmus si na to zvykne a časom mu to nebude robiť problémy, dokonca sa zobudí aj bez budíka.

5. Pohárik na dobrú noc

Myslíte si, že keď si doprajete pohár vínka či niečoho tvrdšieho pred tým, ako pôjdete do postele, lepšie zaspíte? Omyl. Alkohol znižuje kvalitu REM spánku – fázu spánku spojenú s hlbokým snívaním.

Riešenie: Ľudskému telu trvá v priemere hodinu, kým spracuje užitý alkohol. Namiesto neho si radšej doprajte šálku bylinkového čaju, najlepšie harmančekového, ktorý má upokojujúce účinky.

6. Používanie technológií pred spánkom

Až 78 % ľudí pred spánkom používa smartfón, tablet či počítač. Tieto technológie vyžarujú tzv. modré svetlo, ktoré odďaľuje produkciu melatonínu, ktorý ovplyvňuje kvalitu spánku.

Riešenie: Povedzte si, že aspoň hodinu pred spánkom nebudete používať tieto výdobytky modernej technológie. A pokiaľ je to možné, odložte ich čo najďalej od svojej postele.

02

7. Nechávanie zapnutej televízie

Aj vám sa dobre zaspáva pri zapnutej televízii? Robí to až 38 % ľudí, no mali by ste s tým prestať. Zapnutá televízia vás nabáda k tomu, aby ste ostali dlhšie hore a dopozerali svoj obľúbený program a taktiež znižuje kvalitu spánku.

Riešenie: Najlepším riešením bude, ak televízor nebudete mať v spálni. Dobrou alternatívou je taktiež zapnúť si rádio, najlepšie s nejakou relaxačou hudbou, ktorá vám pomôže lepšie zaspať.

Zdroj: www.lifehack.org | Foto: Pexels

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Adka
Ambiciózna študentka žurnalistiky, ktorá miluje písanie článkov, čítanie kníh a varenie. Náladová, no priateľská a ochotná komukoľvek pomôcť.