Smutný paradox dnešnej doby! Na jednej strane túžime po spriaznenej duši a chceme prežiť lásku na celý život, no na strane druhej sa desíme, že nám milovaný človek zlomí srdce. Bolo by jednoduchšie, keby sme už na začiatku rozvíjajúceho sa vzťahu, ešte predtým, ako naplno prepadneme zamilovanosti, vedeli rozpoznať, že nám náš nový objav nikdy neublíži. Ale dá sa to vôbec?

Do istej miery je možné zistiť, že to s novým objavom skutočne nemá význam už po prvých pár schôdzkach. Kedy je teda najlepšie elegantne zo začínajúceho vzťahu vycúvať?

 

Patologická žiarlivosť

Chorobná žiarlivosť sa prejaví už po zopár prvých rande. Začne to temnými varovnými poznámkami typu: „No, ak by ma baba podvádza, tak by som…“ Ešte predtým, ako vôbec váš vzťah zoficiálnite, bude vás vypočúvať, pozorovať a otvorene alebo skryto do vás rýpať: „Ty toho chlapa poznáš, keď sa na neho tak pozeráš?“, „Tomu svojmu kolegovi vysielaš podvedomé signály, a to nie je od teba fér!“ Často vás po zoznámení behom týždňa „prekvapí“ v domácnosti, dokonca v práci, možno ho nájdete postávať v mieste svojho bydliska. Tieto príznaky vám môžu na prvý pohľad pripadať milé. Ľahko si ich pomýlite s vyznaniami lásky a môžu vám dokonca lichotiť. Časom ale trpko zaplačete. Chorobná žiarlivosť nemá s láskou spoločné nič a čo je horšie, je neliečiteľná. Od takého človeka teda utečte skôr, než si vás označkuje nápisom „súkromný majetok“.

„Zabudnutá“ peňaženka

Ak vám muž pateticky netrhá účet z ruky alebo bez vyčerpávajúceho odhovárania príjme vašu ponuku platiť pol na pol, nemusíte sa hneď zľaknúť. Hlavne, ak nie je jasné, či ide o “skutočné“ rande. Často má jednoducho obavy, aby vás svojou snahou za všetko platiť nevystrašil, či dokonca neponížil. Ale pri trápnom tichu a sklopenom pohľade, nutkavej potrebe ísť na WC práve vtedy, keď treba zaplatiť, spozornite. Pri výhovorkách typu: „Mám pred výplatou,“ alebo ešte horšie: „zabudol som si peňaženku,“ sa rovno postavte a odíďte. A vetu: „Veď ja ti to nabudúce vrátim,“ ho nenechajte ani dokončiť. :) Emancipácia je jedna vec, ale KAŽDÝ, aspoň trochu normálny chlap si na stretnutie so ženou zabezpečí financie, lebo má minimálne tú vôľu za svoju vyvolenú zaplatiť. Ak nemá na drahú večeru, pozve ju na kávu, prechádzku alebo rande odloží. A pokiaľ ste sa nestretli na vzdialenom tropickom ostrove, nie je problém sa po peňaženku vrátiť… :)

Vzdušné zámky

Vystupuje ako sebavedomý, ambiciózny biznismen, dopodrobna hovorí o svojich plánoch, úžasných vyhliadkach a niekoľko 100-tisícových kšeftoch, ktoré má rozbehnuté. Až je vám divné, že pri jeho zázračných schopnostiach sedíte v lacnej krčme a on vám objednáva sudové víno miešané s kolou. Každého riadne zamestnaného človeka považuje za „prázdneho“, „úbohého“ a „nudného“- možno sa nezdrží a zhodí aj vašu prácu. Ale ak vás dokonca požiada o „pôžičku“ alebo „investíciu“, a teda o vyššiu sumu peňazí, okamžite vzťah ukončite. Je jedno, či si pýta financie na svoje kšefty, na „zaručene výhodnú investíciu“ alebo na váš spoločný život (záloha na pozemok, nákup stavebného materiálu, rekonštrukcia bytu). Slušný človek by si vypýtal financie (na hocičo) od svojej priateľky až po niekoľkých rokoch stabilného, perspektívneho vzťahu. Po pár týždňoch to urobí len podvodník, príživník alebo zúfalec. A ani jeden z týchto typov vás šťastnou neurobí.

„Vezmi si ma!“

Vo svete, kde majú muži panický strach zo záväzkov, môžu odvážne plány na svadbu, spoločné bývanie či založenie si rodiny pôsobiť okúzľujúco. Cítite sa výnimočná, polichotená a ak ste navyše zaľúbená, ľahko sa necháte strhnúť plánmi na krásny spoločný život. Ale pozor! Je jedno, aká ste úžasná, krásna a žiaduca- nie je normálne, ak vás chlap po pár týždňoch ťahá pred oltár alebo sa vám tlačí do bytu. Štatisticky tým väčšinou odpútavajú pozornosť, aby vás mohli ľahšie manipulovať, prípadne si vás chcú „osedlať“ skôr, ako odhalíte temnú stránku jeho osobnosti. Zabudnite na každý príbeh z červenej knižnice, ktorú ste prečítali. Tlak ohľadom sobáša je v reálnom svete zo strany mužov podozrivý.

Tiene minulých vzťahov

Každý má svoju minulosť! Aj vy si určite občas zaspomínate na bývalých partnerov, či už s nostalgiou, trpkosťou alebo bolestivou krivdou, o čom ste sa zaiste časom zmienili aj svojmu súčasnému partnerovi. ČASOM! Rozhodne nie vo fáze spoznávania- to je jednoducho neslušné! A ak to niekto robí, má problém. Možno len nemá zmysel pre takt alebo sa príliš skoro po rozchode pokúša o nový vzťah. V tomto prípade je možné, že sa váš objekt začne zamýšľať nad vetou, ktorú povedala jeho ex (o ktorej nepočul už 10 rokov) presne 16.01.2005, vzdajte to. Máte totiž ťažkú konkurenciu- zidealizovanú, dokonalú a hlavne imaginárnu verziu jeho minulého vzťahu. Je jedno, ako veľmi sa budete snažiť, nikdy neuverí, že aj jeho minulá láska mala chyby, vy vždy budete tá horšia…

Zaručia vám tieto zásady bezproblémový, trvalý a láskyplný vzťah? Úprimná odpoveď by znela: ,,Nie.“ Žiadna stratégia výberu vám nezaručí, že s vybraným človekom prežijete krásnu, večnú a úprimnú lásku. Ľudia sa menia, vy sama sa meníte a taktiež sa menia aj okolnosti. A to všetko spôsobuje, že aj váš vzťah sa môže časom radikálne zmeniť k horšiemu. Mnoho vecí nemôžete predvídať. Citlivé vnímanie varovných signálov vám ale môže riziko sklamania značne znížiť.

Foto: Pixabay, YouTube