Každá žena má svoje dni, kedy jej vlasy vyzerajú hrozne, nech s nimi robí čokoľvek. Zamysleli ste sa však už niekedy nad tým, že občas ignorujete signály, ktoré vám hovoria, že s vašim zdravím nie je niečo v poriadku? Nielen organizmus, ale aj vlasy môžu byť poškodené od textúry, hrúbky až po celkový vzhľad. Niektoré problémy sú neškodné, iné možno potrebujú pozornosť lekárov. Nepodceňte to!

 

1. Vypadávanie

Je úplne prirodzené, ak vám denne vypadne viac ako 100 vlasov. Samozrejme, nie je možné rátať všetky vypadnuté pramienky, ale ak si všimnete, že ste odrazu stratili viac vlasov ako zvyčajne, pravdepodobne budete mať problém so zásobou železa vo vašom organizme. Príliš objemné vypadávanie môže značiť až anémiu, vtedy je lepšie uistiť sa o zdravotnom stave krvným vyšetrením. Taktiež veľmi prospeje konzumácia potravín bohatých na železo, napríklad červeného mäsa, morských plodov, fazule, tmavej listovej zeleniny a i.

2. Rednutie vlasov

Ak zistíte, že vaša ,,hriva” už nie je tak bohatá ako bývala, viete to vyriešiť dostatočným prísunom proteínov v strave. Ľudia s gastrointestinálnymi problémami alebo po operácii žalúdka môžu mať zníženú schopnosť účinného trávenia proteínu. Niektoré prípady rednutia vlasov sú, nanešťastie, spôsobené aj dedičnosťou.

3. Veľmi suché vlasy

V prípade, že máte príliš suché vlasy, ktoré vám popritom aj rednú, môže to znamenať, že máte hypotyreózu. Je to ochorenie štítnej žľazy, ktoré nemení len vzhľad vašich koruny krásy, ale taktiež spôsobuje únavu, bolesti kĺbov a svalov, priberanie. Správne užívanie liekov na štítnu žľazu však dokáže tento problém kontrolovať.

4. Šediny

V dnešnom uponáhľanom svete môže príliš veľa stresu spôsobovať predčasné bujnenie šedín. Je to z dôvodu oxidačného stresu, ktorý ovplyvňuje pigmentáciu našich buniek. Avšak nie každý človek šedivie zo stresu, nakoľko je to z veľkej časti determinované aj génmi.

5. Lámavosť

Jeden zo symptómov Cushingovho syndrómu je krehkosť a lámavosť vlasov. Tento vzácny stav môže vyžadovať medicínu, zatiaľ čo iní potrebujú chemoterapiu alebo operáciu. Samozrejme, existujú ďalšie dôvody, prečo sa vaše vlasy lámu, avšak kontrola zdravotného stavu je zväčša lepšou alternatívou, najmä ak k lámavosti prišlo náhle.

Niektoré problémy s vlasmi nemusia striktne znamenať, že máte zdravotný problém. Závisí od každého organizmu, ako sa dokáže vysporiadať s rôznymi situáciami, s nedostatkom i prebytkom vitamínov a minerálov. Treba najmä počúvať svoje telo a dopriať mu pestrý prísun potravín určite zahŕňajúci vajcia, tmavé chudé mäso, ustrice, lososa, mrkvu, hrozienka, bataty a i.

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Mikauka
Miluje dobrú hudbu, ktorá ma niečo do seba a človeku niečo dá. Inak zbožňuje kávu a čierny čaj. Píše energicky a drzo. Vždy povie, čo si myslí :)