Pri predstave, že by ste sa dnes mali zväzovať do korzetov, vás zrejme obchádzajú mdloby presne tak, ako ich v minulosti obchádzali nešťastnice s obvodom pásu 45 centimetrov, stlačenými vnútornosťami a deformovanými rebrami. Vtedajší ideál krásy totiž diktoval extrémne útly driek a ženy sa mu podriaďovali aj za cenu straty pohodlia a neraz aj zdravia. Korzety sú už, našťastie, minulosťou, ale prišli ďalšie „vychytávky“, ktorými sa dámy v mene krásy dobrovoľne týrajú. Začneme poriadne zhurta.

 

Plastické operácie

Akákoľvek operácia je riziko, no pokiaľ je zo zdravotných dôvodov nevyhnutná, nič sa nedá robiť. Čoraz viac žien si však líha pod nôž len preto, aby vylepšili svoju telesnú schránku. Plastickí chirurgovia si môžu mädliť ruky, biznis prekvitá a po uliciach chodí stále viac vytuningovaných „krások“, ktoré akoby jedna mater mala. Tie úvodzovky sme nepoužili náhodou. Mnohé z týchto žien boli totiž oveľa krajšie v pôvodnom, prirodzenom stave.

Vysoké opätky

Ortopédi sa chytajú za hlavu, lebo ničia kĺby, deformujú chodidlá, komplikujú chôdzu. Ale čo už, keď v tých lodičkách na vysokánskych opätkoch vyzeráte tak zvodne, že? A tak svoje nožičky dobrovoľne týrate v mene krásy a neviete si ani len predstaviť, že by ste sa mali tohto druhu obuvi vzdať.

Gélové nechty

Niektoré pôsobia vkusne a prirodzene, iné extravagantne, ba až gýčovo. Že táto agresívna technika skrášľovania ničí vaše prirodzené nechty, snáď netreba nejako zvlášť pripomínať. Oveľa vkusnejšie a príťažlivejšie pôsobia prirodzené, pestované a vkusne nalakované vaše pravé pazúriky. Opýtajte sa mužov… :-)

Farby na vlasy

Na mnohých farbách výrobcovia uvádzajú, že dokonca regenerujú vlasy! Naozaj? Veď obsahujú toľko chemických látok, že niekoľko žien už zabili. Za všetky spomenieme prípad Angličanky, u ktorej po nanesení farby na hlavu nastala taká prudká alergická reakcia, že jej už nedokázal pomôcť ani rýchly zásah lekárov. Žiaden strach, až takto fatálne dopadnúť nemusíte. Ide skôr o to, že dnes je už pomaly rarita vidieť ženu s prirodzenou farbou vlasov. No schválne, porozhliadajte sa po ulici, koľko ich nájdete?

Predĺžené vlasy a umelé riasy

Jedno aj druhé treba po čase odstrániť, vymeniť, zreparovať a vaše pôvodné vlasy a riasy vám za tieto procedúry určite nepoďakujú. Okrem toho tieto „vychytávky“ zďaleka kričia – sme umelé!

P. S.: Že krása vychádza zvnútra, nie je žiadna fráza. Pokiaľ sa máte ozaj rady, doprajte svojmu telu zdravú stravu, pohyb, starostlivosť, decentne sa skrášlite make-upom, oblečte si niečo, v čom sa cítite pohodlne a pekne. Okrem toho sa starajte hlavne o svoju dušu, lebo aj keby ste do svojej krásy investovali milióny, pokiaľ ste nešťastnou, zakomplexovanou, závistlivou, negatívnou bytosťou, krásu vyžarovať nebudete. A keď máte pocit, že predsa len potrebujete k dokonalosti niečo navyše, nezabúdajte na staré známe – menej je niekedy viac. :-)