Ste tesne po rozchode, ale namiesto očakávanej depresie prichádza skutočná úľava? Akoby ste sa po dlhom čase zhlboka nadýchli, akoby ste si po niekoľkých prebdených nociach dopriali výdatný spánok. A keď si spätne analyzujete svoj stroskotaný vzťah, uvedomíte si, ako dlho a ako veľmi ste boli nešťastná. Potom vám napadne dotieravá otázka: ,,Prečo som ho neodkopla oveľa skôr?“

Existuje mnoho dôvodov, prečo ženy zotrvávajú vo vzťahu, ktorý už dávno nemá význam. Zákonite nie sú schopné objektívneho pohľadu, ktorý navyše zastiera plno faktorov- ich city k priateľovi, prežívanie samoty, spoločné spomienky… Nie, nie je to vaša chyba, že ste dlho nespoznala, aké je to všetko zbytočné. To ale rozhodne neznamená, že sa to nedá rozpoznať. A práve preto vám ozrejmíme 5 varovných príznakov, ktoré znamenajú, že váš vzťah bude lepšie ukončiť!

 

1. Okolie vášmu vzťahu nepraje

,,Ak ti jeden človek povie, že si kôň, odpovedz mu, že je debil. Ak ti to povie päť ľudí, choď si kúpiť jazdecké sedlo.“ Iste, nikto do vášho vzťahu nevidí, nikto vášho priateľa skutočne nepozná. Je možné, že veľa ľudí má predsudky kvôli jeho vzhľadu, spôsobu života, prejavu, minulosti… Áno, vaša matka je možno staromódna a vaša priateľka zatrpknutá, vaša sestra závistlivá…. Ale ak sa väčšina ľudí zo širšieho okruhu vašich známych zhodne na tom, že niečo nie je v poriadku, skúste sa nad tým aspoň zamyslieť.

2. Už to nie ste vy

Ak sa rapídne zmeníte behom krátkeho času a neznášate osobu, ktorá sa z vás stala, je to problém. Zmena osobnosti je prirodzená, pokiaľ ste vaše nové JA stále vy. Doteraz ste boli živel plný energie a zrazu ste unavená a depresívna (žijete v neustálom strachu z ďalšej hádky). Rada ste sa zabávala, stretávala s ľuďmi, teraz radšej sedíte doma (bolo vám naznačené, že takéto chovanie je pre váš vek nevhodné, že vaši kamaráti sú hlupáci). Obliekali ste sa veselo a žensky, teraz si kupujete len nudné roláky a blúzky (lebo ak sa oblečiete inak, ste vystavená hlúpym poznámkam). To všetko znamená jedno- vo vzťahu ste požieraná zaživa.

3. Máte dlhodobo zlú náladu

Kedysi ste sa rozžiarili pri myšlienke na vášho priateľa, teraz sa s myšlienkami na neho spájajú len obavy a starosti: ,,Príde, ako sme sa dohodli, alebo zase budem na neho čakať ako sliepka? Bude sa dnes chovať normálne alebo zase všetkých mojich priateľov douráža? Zvládneme dnešný deň bez hádky?“ Ste vyčerpaná z každodenných hado-myších vojen, z neustáleho vysvetľovania a očakávania toho najhoršieho… Prejaví sa to aj v bežnom živote- ste podráždená, ľahko sa rozplačete a každá maličkosť vás vytočí. Môžu sa objaviť aj dávno prekonané zlozvyky- častejšie si zapálite cigaretu a každá akcia skončí nepríjemnou opicou.

4. Prestanete o vzťahu rozprávať

Ohováranie mužov akosi prirodzene patrí ku každej dámskej jazde. Každá z nás buď s úprimným pohoršením, alebo s láskavým pobavením opisuje prešľapy „toho svojho“ a nadšene sa zúčastňuje na ich odborných psychologických analýzach. Ak sa sťažujete, je to v poriadku. Ak zrazu na túto tému stíchnete, ide o predzvesť katastrofy. Niekedy si svoje chovanie racionalizujete- len by rýpali, nič ich do toho nie je, je to moja vec, ony do toho nevidia… Ale často ide o to, že nevládzete niektoré veci vysloviť nahlas. Pozor, možno ste si vo svojom vnútri vedomá, aký hrozný je váš vzťah a jednoducho sa ním nechcete zaoberať.

5. Začnete o vzťahu klamať

Skôr či neskôr sa vám stane, že na priamu otázku o vašom partnerovi zaklamete. Neskôr sa stane z klamstva škaredý zvyk. „Áno, samozrejme, že mi prispieva na nájom.“ (naposledy pred 4 mesiacmi) „Jasné, tá blondína v bare bola jeho sestrenica.“ (to kto bola tá mrcha?) „Isteže mi povedal, že dnes niečo má a asi sa mi neozve.“ (do p…, prečo nevolá?!) Nahovárate si, že len zjednodušujete situáciu, len chcete, aby sa do vás nikto nestaral a nechce sa vám vysvetľovať veci, do ktorých nikoho nič nie je. V skutočnosti klamete hlavne samu seba a odkladáte moment, kedy si budete musieť priznať pravdu.

Vzťah sa môže dostať do krízy z rozličných príčin, niekedy dokonca objektívnych. Často ale tieto príznaky znamenajú jedno- láska zomrela a neustálym balzamovaním jej mŕtvoly nič nezmeníte. Ak ste rozhodnuté vo vzťahu zotrvať, priznanie si problému je tým najdôležitejším krokom k jeho záchrane.

Foto: pixabay.com; everystockphoto.com