Už od počiatkov civilizácie sa ľudia snažili zjednocovať a vytvárať si medzi sebou pevné vzťahy. Paradoxom je, že v minulých dobách si príliš nemohli vyberať priateľov či partnerov podľa svojho uváženia, napriek tomu im to však perfektne klapalo a hľadanie kompromisov nebolo ako hľadať ihlu v kope sena. Dnes môžeme ľudí ,,separovať” na tých, ktorých vo svojom živote chceme a tých, ktorých naopak nechceme. Prečo sa teda vytratilo to čaro vďačných a pokojných vzťahov? 

Udržať si vzťah, či už kamarátsky, rodinný alebo partnerský, nie je až tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Neraz sme svedkami rozpadávajúcich sa manželstiev, rozhádaných najlepších kamarátok, srdcervúcich rozchodov, či dokonca, čo je veľmi smutné, rozpadov vzťahov rodinných príslušníkov, ktorí sa na seba mračia pri každom stretnutí. Ktoré ľudské charakteristiky by mal mať každý človek na planéte, aby medziľudské vzťahy fungovali?

Empatia

Je známe, že komunikácia medzi osobami je založená na recipročnom procese- čiže jeden hovorí, druhý počúva a zase naopak. Keď už sa vám blízky človek rozhodne zdôveriť s niečím, čo ho trápi alebo naopak, čo ho teší, očakáva od vás, že ho podporíte a pokúsite sa vžiť do jeho kože, aby ste mu mohli povedať svoj objektívny názor. K empatii patrí aj porozumenie, pochopenie a podávanie kritiky v prospech svojho blízkeho. Veľa jedincov sa dokáže tváriť, že počúva a nemôže sa dočkať momentu, keď druhá strana prestane rozprávať, aby mohli začať rozprávať o sebe a svojich problémoch. Ak ste sa v tomto našli aj vy, rozhodne nie ste predurčená stať sa dobrým priateľom.

Nebuď sebec!

Pravidlo “vždy sa spoliehaj iba na seba, choď si za svojim a kašli na ostatných” platí iba v prípade, že tí ostatní sú neprajní, zlí a zlomyselní ľudia, ktorí vám chcú uškodiť. Toto pravidlo však nemôžete použiť, pokiaľ sa jedná o vašich blízkych. Je jedno, ako vysoko sa chcete vyšplhať alebo ako vysoko už ste. Ak však svojimi rozhodnutiami zámerne ublížujete milovaným ľuďom iba preto, že vám to teraz zapadá do kontextu, tak kdekoľvek sa dostanete, čokoľvek dokážete- budete svoj úspech oslavovať sama. Potom už bude neskoro plakať nad tým, kde sa stratili ľudia, ktorí vás milovali a záležalo im na vás.

Dôvera na prvom mieste

Jednou z najdôležitejších atribútov na udržanie si kvalitných vzťahov je jednoznačne dôvera. O čom by boli vzťahy, keby si navzájom neveríte? Kamarát/ka, partner či sestra vám povie tajomstvo so slovami NIKOMU TO NEHOVOR! Tá pravá osoba si zamkne ústa imaginárnym kľúčikom, ktorý následne prehltne a naozaj si to nechá len pre seba. Potom sú tu pseudo vzťahy, v ktorých slovo dôvera nemá žiadnu cenu. Preč od takých ľudí! Keď vás človek sklame raz, druhýkrát… urobí to znova.

Kompromisy, kompromisy, kompromisy…

Nové štúdia potvrdili, že medzi ľuďmi NEEXISTUJE vzťah, ktorý by bol 100 percentný. Môže mať maximálne 80 % a zvyšných 20 % sú povahové črty, ktoré nám nejakým spôsobom na druhom človeku vadia. Práve z tohto dôvodu vznikli kompromisy. Nikdy nenájdete človeka, ktorý vám bude sedieť po každej jednej stránke. Závadou dnešných vzťahov je, že ľuďom niečo zavadí a už chcú osoby meniť bez ohľadu na to, aby sa pozreli na svoje chyby. Ak máte niekoho skutočne radi, musíte sa naučiť žiť aj s pár zdravými nedostatkami blízkej osoby. Časom sa dá na ne zvyknúť a nakoniec budete aj radi, že nejaké malé nedostatky existujú, bola by to predsa nuda. ;-) Samozrejme, ak nejde o gamblujúcich, fetujúcich, falošných či agresívnych ľudí!

Komunikujte!

Neustále opakujúca sa chyba vo vzťahoch je to, že ľudia nie sú schopní vzájomnej komunikácie, ktorá je kľúčovým bodom v utužovaní vzťahov. Určite každá z nás zažila tie trápne momenty, keď sa s niekým stretneme a nemáme si čo povedať, len tupo hľadíme do zeme… A tak začneme rozprávať o počasí. :-) Potom sú tu však ľudia, ktorí sa medzi sebou rozprávajú od mrku do mrku, ale akonáhle sa vyskytne problém, ostanú ticho. NIE!! Práve v tomto bode je najdôležitejšia komunikácia. Diskutujte o problémoch a snažte sa prísť na riešenie, ktoré problém vyrieši. Ticho dokáže vzťahy ľahko zahrabať pod zem.