Vin Diesel, The Rock, Bruce Willis, Tom Hardy, Robert Downey Jr. a mnoho iných. To sú dnešné idoly akčných filmov. Muži, ktorí prežijú na filmovom plátne snáď všetko!

Výbuchy, strely, zranenia či pády, nič ich nezlomí, pretože akcia predsa musí byť akčná. Absolútna nerealita ponúkaná v akčných hollywoodskych filmoch je miestami až na zaplakanie. Letiace autá, výbuchy, oheň,  strely, bomby, bitky a naši neohrození hrdinovia v ohrození. Nič ich nezlomí, nezraní, nikto nezdolá! Chodiaca hora steroidového mäsa, ktorá počas celého filmu nepríde ani k jedinému škrabancu, i keď celý jej život je na pokraji smrti. Žiadne zaváhanie, žiadne sklamanie, žiadna pochybnosť, žiadna replika. Áno, všimnite si, drahí hejteri, čím viac svalstva herec má, tým menej dialógov a replík dostáva. Väčšinou len v tielku stojí v strede prestrelky či výbuchov. Stojí a vyzerá! A nič viac… Iba sem-tam, aby sme príliš nehejtovali, niečo povie. Niečo, ako inak, silno morálne, motivačné, extrémne čestné a výchovné! Čo na tom, že práve nechal vyletieť do luftu pol mesta, vyzabíjal celý kontinent a kde sa len zjaví po ňom je len spúšť. On predsa zachraňuje nevinných.

Zachraňuje, oživuje, vynáša z ohňa polomŕtvych, ktorý však vždy prežijú, no jemu samému sa nič nestane. Ani len škrabanec na jeho dokonale nafúknutom tele. Nič, čo by dokazovalo akúkoľvek „smrteľnosť“, i keď ho najnegatívnejší hrdina vo filme  niekoľkokrát plnou silou preplieska po hlave titánovou tyčou. Okrem „nesmrteľnosti“ má náš hlavný akčný hrdina, samozrejme, aj dokonalú povahu a charakter. Rovnica je ľahká – kladný hrdina je len kladný, bez jednej negatívnej vlastnosti či chybičky. Na druhej strane „záporák“ je vždy iba „záporák“. Prehnitý charakter, samá zloba a bez možnosti k zmene. Takéhoto anti-hrdinu vždy náš kladný hrdina nechá vyhodiť „do luftu“ alebo zavrie na veľmi dlho do väzenia, zbitého a polomŕtveho. Scenár jasný už pri písaní prvej vety. Dobro bez škrabanca vyhrá, zlo je zničené. Doplníme to o pár výbuchov, pekných áut, sexy báb a nejakú tu bitku. Tadá, drahá diváčka, film predaný a úspešný. Tak hor sa do akcie!

Autor: Kristína Dojčánová

Video: Youtube

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Diana
Šéfredaktorka, ktorej vášňou je písanie článkov a starostlivosť o chod magazínu. Nemá problém s akoukoľvek zaujímavou i potupnou témou, pretože žurnalistika je smer, ktorému sa chcela venovať od útleho detstva. Okrem toho miluje svojho psa, rockovú kapelu, v ktorej spieva, číta starú anglickú literatúru a zaujíma sa o všetko podstatné i nepodstatné. :)