Na facebookovej stránke s názvom Nekŕmte nás odpadom, zaoberajúcej sa neprávosťami odohrávajúcimi sa v našej spoločnosti, sa objavil vskutku zarážajúci príspevok. Úprimné slová 21-ročnej dievčiny, ktorá takmer na dennom poriadku zažíva ľudskú nevraživosť, mnohých pobúrili i rozcítili zároveň.

Neznáma slečna sa už niekoľko rokov brodí životom so zdravotným postihnutím, ktorý sa u nej zrodil v dôsledku nádorových ochorení. Mladá Slovenka nepočuje a jediným zdrojom informácií je pre ňu dokonalá znalosť čítania z pier. Hoci je slečna po mentálnej stránke úplne v poriadku a určite ovláda i mnohé zručnosti, pravidelne naráža na priam nepochopiteľnú neochotu zo strany úradov či zamestnávateľov.

Kvôli strate sluchu si nedokáže nájsť prácu a ľudia s ňou odmietajú rozumne komunikovať. ,,Od začiatku som vedela, že to nebude ľahké, no Slovensko ma každý deň vie prekvapiť. Už vyše roka si nedokážem nájsť prácu, ledva ma pozvú na pohovory a keď už na ňom som a vidia, že dobre nepočujem, vždy zažijem odpoveď “Prepáčte, ozveme sa, ak sa niečo zmení”. Neozvú sa. Všade by chceli prax, no tá sa ťažko hľadá, keď mi nikto nedá šancu,” nepočujúca žena opisuje otrasné skúsenosti, aké vôbec nie sú ojedinelé.

Správajú sa k nej, akoby bola hrozbou

Niektorí žene dokonca dávajú jasne najavo, že s ňou nechcú mať absolútne nič spoločné. ,,Dokonca som minulý týždeň v jednom obchode zažila, že vedúca DOSLOVA o krok odstúpila, keď som jej povedala, že dobre nepočujem. Je snáď nedoslýchavosť nákazlivá choroba? Úrady sú kapitola sama o sebe. Keď so mnou nie je niekto, kto by mi pri vybavovaní vedel pomôcť a poprosím, aby hovorili na mňa hlasnejšie, lebo dobre nepočujem, veľakrát som už zažila pretáčanie očí a vzdychanie,” dodáva smutne.

V závere opisovania nezávideniahodných zážitkov so spoluobčanmi má slečna hlboký odkaz pre všetkých, ktorí radi súdia iných len podľa obalu. ,,Prosím, uvedomte si, že aj nepočujúci/nevidiaci/hendikepovaní sú rovnakí ľudia, ako vy zdraví. Máme rovnaké city ako vy a už bez vašich narážok sa kvôli tomu trápime. Nezaslúžime si pretáčanie očí, vzdychanie, ziapanie, ak niečo nedokážeme spraviť. Potrebujeme len trochu pochopenia,” uzatvára zúfalá Slovenka, ktorá sa veľmi túži zaradiť do bežného kolobehu života so všetkým, čo k tomu patrí, no doteraz jej to, žiaľ, umožnené nebolo.

facebook príspevok

Zdroj: Facebook/Nekŕmte nás odpadom | Foto: Pixabay.com