Poznáte ten pocit, keď vám ráno zazvoní budík, no namiesto toho, aby ste sa tešili do práce, máte chuť prepichnúť si koleno ihlicou na štrikovanie, len nech nemusíte nikam ísť? Možno ste príliš kritická, a možno je váš šéf naozaj idiot…

1. Má svojich obľúbencov

Váš šéf má svojich favoritov a preferuje ich vždy a vo všetkom. Neobjektívny názor je vidieť na každom kroku – obľúbencov za všetko chváli a neustále ich dáva ostatným za vzor. Ich chyby prehliada, no tie vaše rozmazáva, samozrejme, pred celým oddelením. Mimochodom, tiež podľa neho nerobíte nikdy nič dobre?

2. Nedáva spätnú väzbu

Netušíte, ako je s vami a s vašou prácou spokojný. Nikdy vám totiž nepovie, čo je vyhovujúce a čo nie. Buď je to neschopný šéf alebo sa vás chce zbaviť.

3. Nepočúva iné názory

Je tvrdohlavý a stopercentne neomylný. Váš názor nie je podstatný a ak ho aj tak poviete, je určite nesprávny a chybný. Ten šéfov je totiž jediný a svätý.

4. Volá aj mimo pracovného času

Jeho telefónne číslo sa zjaví na displeji vášho mobilu takmer hneď, ako za sebou zatvoríte dvere kancelárie, taktiež pravidelne v soboru ráno a počas dovolenky. A, samozrejme, ignoruje štátne sviatky či dni pracovného pokoja – váš pracovný týždeň má predsa päť dní. A potom ešte dva, počas ktorých fungujete na telefóne.

5. Očakáva, že budete ako on

Je samozrejmé, že lepšie vychádzame s ľuďmi, ktorí sú si nám podobní. Lenže to je fakt, ktorý je podstatný v súkromnom živote. V tom pracovnom je odlišnosť práve kladom a je dôležité naučiť sa spolupracovať. Šéf by mal byť ako prvý schopný akceptovať a oceniť rôznorodosť členov tímu a správne ju využiť na splnenie spoločného cieľa.

6. Neplní dohody

Dohodli ste sa na zvýšení platu hneď po skončení skúšobnej doby, ale nestalo sa? Po urgencii vám to opäť sľúbil a vysvetlil aj podmienky, za akých vás povýši? Vy ste všetky splnili, on však ani jednu. Nedôverujete mu a viete, že čokoľvek povie, vzápätí odveje vietor.

7. Nikdy sa nemýli

A nikdy nerobí chyby! Čokoľvek, čo sa spätne ukáže ako nesprávne rozhodnutie, vie obhájiť a obkecať. Tak, aby to nebola jeho chyba. V najlepšom prípade dokáže, že to chyba bola, ale vaša.

8. Kričí

Chodíte do práce so stiahnutým žalúdkom, lebo nikdy neviete, kedy sa rozhodne vyzúriť na podriadených. Za akúkoľvek svoju zlú náladu, no aj takú, ktorá súvisí len s jeho súkromím, to schytáte práve vy. Skutočný manažér používa oveľa efektívnejšie prostriedky na zdôraznenie svojej autority.

9. Roznáša klebety

Roznášať klebety je síce obľúbená zábava žien, ale medzi kolegami je nanajvýš trápna. Šéf by mal byť schopný zdržať sa a správať sa profesionálne.

10. Mení rozhodnutia a je nespoľahlivý

Niečo vám povie a už o pár hodín je všetko naopak. Ak ste prácu stihli urobiť podľa pôvodného zadania, je zle, no kým ju opravíte podľa nového, už zase platí pôvodné. Na dohodnuté stretnutie nepríde a podklady, ktoré vám sľúbil do utorka, si od neho žiadate aj v piatok.

11. Veľa kritizuje, nikdy nechváli

Ak spravíte chybu, farbisto vám ju vyčíta pred kolegami. Ak ste chybu nespravili, robí to isté.

12. Nedáva vám šancu profesionálne rásť

Opakovane dávate najavo, že by ste stíhali aj ďalšiu prácu, ale ostávate nevypočutá. Necháva vás v nemennej rutine a nedovoľuje posúvať sa ďalej.

13. Vyvoláva u vás nechuť ísť do práce

So šéfom ste si nesadli ako ľudia. Do práce chodíte s nechuťou a od rána ste v strese, že s ním budete musieť prísť do kontaktu kvôli jeho citeľnému prejavu nadradenosti.

14. Kladie nesplniteľné požiadavky

Pridáva vám stále viac a viac úloh bez ohľadu na to, že už tie, čo máte, nestíhate. Beriete si prácu domov, sedíte nad ňou do noci, ale stále je to málo. Je takmer isté, že spokojný nebude nikdy.

15. Znervózňuje vás

Stále chodí okolo vás a všetko kontroluje. Umelo a bezdôvodne vytvára stres a vy sa nemôžete na nič sústrediť. Na riadenie využíva metódu strachu a žiadnu inú nepozná.

16. Klame

Často počujete, ako do telefónu rozpráva niečo, čo vám povedal úplne inak. Viete, že informácie od neho si musíte overiť, lebo je veľmi pravdepodobné, že ich prikreslil tak výrazne, že už ide o jasné klamstvo.

17. Vyhýba sa rozhodnutiam

Váhavosť šéfa a jeho tendencia hľadať kompromisy aj v situáciách, kedy je potrebné jednoznačné rozhodnutie, môže viesť až k neúspechu projektu. Podriadení si nebudú vážiť manažéra, ktorý chce byť s každým zadobre a radšej nerobí závery, aby si nikoho nepohneval.

18. Reaguje príliš obranne

Keď dôjde na obhajovanie jeho názoru, nepôsobí sebavedome. Šéfovia, ktorý si veria a stoja si za svojím názorom pevne, nemajú strach z iniciatívy podriadených.

19. Bojí sa najať ľudí, ktorí sú lepší ako on

Namiesto toho, aby prijal človeka, ktorý by vedel tím obohatiť potrebnou schopnosťou, radšej sa obklopuje ľuďmi neschopnejšími, než je on sám. Takto má istotu, že mu nikto nebude šliapať na päty.

20. Nechváli a nemotivuje svojich zamestnancov

Väčšina šéfov vníma motiváciu len ako zvyšovanie platu. To ale, čím ďalej, tým viac, nestačí. Dôležitá je pochvala, uznanie a vyvolanie pocitu spolupatričnosti. Spokojní zamestnanci sú zvyčajne veľmi lojálni.

21. Nie je vzorom

V živote by ste chceli byť hocikým, len nie ním. Nemá kvality, ktoré by zamestnancov presvedčili, skôr presne naopak.

Nikto nie je dokonalý, a tak by sme to asi nemali čakať ani od našich šéfov. Ale ak ten váš spĺňa väčšinu či možno dokonca všetky body tohto zoznamu, možno by bolo na mieste zamyslieť sa nad zmenou zamestnania. Dlhodobo dusná atmosféra na pracovisku negatívne vplýva aj na vaše zdravie. Výskum dokázal, že zamestnanci, ktorí vykonávajú pracovný pomer v negatívnych podmienkach, majú zvýšený krvný tlak, bolesti hlavy a pociťujú nervozitu. Z dlhodobého hľadiska sa zvyšuje aj riziko ochorenia na onkologické choroby, cukrovku a tiež problémy so srdcom.