V dnešnom uponáhľanom svete letí čas závratnou rýchlosťou a aj keď si to možno neuvedomujete, život vám preteká pomedzi prsty a vy sme takmer nič nezažili, neskúsili nové veci a neobjavili utajené miesta raja na zemi. Časom prídu deti a vy si napokon budete vyčítať, že ste nenavštívili to alebo ono miesto, nesplnili si svoj sen z detstva či nevyskúšali niečo adrenalínové. 

V súčasnosti sú ženy čoraz viac emancipované, sebestačné a pracovne príliš vyťažené. Myslia len na to, aby v práci dosiahli čo najlepšie výkony, a to aj na úkor vlastného osobného života a voľného času. Na jednej strane je síce fajn, že chcete svetu dokázať, že dokážete byť v práci lepšie ako muži, ale na druhej strane je potrebné zamyslieť sa nad tým, či zbytočne nemrháte možnosťami ako prežiť svoj život naplno. O päť či desať rokov si uvedomíte, že kvôli zaslepenosti prácou ste nestihli navštíviť vysnívanú krajinu, nevenovali ste dostatok pozornosti svojim blízkym a nenaučili ste sa nič nové. Preto je čas napraviť to a spomaliť! Inšpirujte sa týmito vecami, ktoré by ste mali aspoň raz počas života vyskúšať a šírte pozitívnu náladu medzi všetkými ľuďmi! :)

1. Zažite východ alebo západ slnka na nezvyčajnom mieste

Východ či západ slnka patria k najkrajším a najromantickejším veciam, ktoré môžete zažiť a ktoré sa oplatí vidieť nie raz, ale aj stokrát. A najlepšie vždy niekde inde! Predstavte si, že ste vysoko v horách alebo naopak, ležíte na pláži a sledujete toto prírodné divadlo. Úžasné, však? :)

2. Urobte si výlet

Vezmite priateľa, kamarátov či rodinu a choďte niekam na výlet. Zaspomínajte si na detstvo a navštívte ZOO, dajte sa na turistiku alebo vybehnite len tak niekam na piknik. Načerpáte energiu, uvoľníte sa a zabavíte.

3. Nájdite si čas na mladších súrodencov

Ak nemáte mladších súrodencov, určite sa v rodine niekto mladší nájde. Či už sesternica, neter alebo synovec. Nájdite si na nich čas, pretože oni nechápu, prečo sa im nevenujete, nevedia, že musíte pracovať. Vezmite ich niekam na výlet, naučte ich niečo nové, čo sa v škole doteraz neučili, zahrajte sa s nimi ich obľúbené hry.

1

4. Prekonajte svoj strach

Bojíte sa výšok, tmy, pavúkov alebo niečoho iného? Odhodlajte sa a svoju fóbiu prekonajte! Nemusíte hneď chytiť pavúka do ruky alebo vyliezť na mrakodrap, stačí robiť malé krôčiky, ktoré vás vášho strachu zbavia. Alebo vyskúšajte niečo poriadne adrenalínové, na čo by ste inak odvahu nenabrali. Či už zoskok s padákom, bungee jumping alebo niečo iné, to je len na vás. Ale niečo z toho vyskúšajte!

5. Pomôžte niekomu, kto to potrebuje

Na svete sa nájde vždy niekto, komu sa zíde nejaká pomoc. Môžete začať tým, že budete chodievať do útulku venčiť psíkov, zbierať odpadky, čím pomôžete našej planéte alebo pozbierajte svoje staré veci a darujte ich tým, ktorí to potrebujú viac ako vy.

6. Nájdite si čas na štúdium

Nikto učený z neba nespadol. Aj vy ste sa s touto frázou stretávali veľmi často? Bude to tým, že je pravdivá. To, že ste skončili školu neznamená, že sa nemáte vzdelávať aj naďalej. Či už cudzie jazyky, alebo iné odbory, ktoré vás bavia, nikdy nie je neskoro začať. Na internete nájdete desiatky online kurzov. Naozaj stačí len chcieť a vybrať si to pravé orechové.

2

7. Navštívte workshopy a učte sa od kompetentných

Ak vám nevyhovuje samoštúdium a ste skôr tímová hráčka, navštívte rôzne školenia či workshopy, kde sa stretnete s profesionálmi, ktorí chcú svoje vedomosti či zručnosti odovzdávať ďalej. Vyskúšajte kurz varenia, fotenia alebo sochárstva. Príležítostí je veľa, stačí mať len otvorené oči.

8. Uskotočnite svoj detský sen

Každé dieťa má nejaký sen. Či už sníva o tom, kým chce byť, alebo kam sa chce aspoň raz dostať, každý má rovnaké právo na to, aby si svoj sen splnil, nech je akokoľvek strelený.

9. Zatancujte si na ulici v daždi

Určite ste to už videli v nejednom filme. Krásny a osviežujúci letný dážď bičuje vašu tvár. Nebráňte sa mu, odhoďte dáždnik a užívajte si. Trochu spontánnosti zatiaľ nikomu neublížilo.

10. Nájdite v sebe odvahu byť tým, kým chcete

Viete písať básne? Píšte! Viete spievať? Spievajte! Viete tancovať? Tak tancujte! Nebojte sa toho, čo povie na váš výkon okolie. Dôležité je, aby ste vy samy boli so sebou spokojné!

4

11. Bojujte za lásku

Nemáte šťastie na lásku a správneho partnera? Nebuďte tá, ktorú treba zbaliť, ale buďte tá, ktorá baliť bude! Choďte a nájdite si partnera, ktorý vám vyhovuje a nečakajte, kým sa šťastie obráti na vás. Jednoducho si ho k sebe pritiahnite.

12. Skoncujte aspoň s jedným zlozvykom

Hryziete si nechty, fajčíte, pijete alkohol alebo sa potajomky prejedáte sladkosťami? S týmito vecami je načase skoncovať! Teraz to ešte vaše telo zvláda bez problémov, ale o pár rokov tak tomu nebude. Preto s tým skoncujte teraz a vaše telo a zdravie sa vám v starobe poďakujú.

13. Choďte s kamarátmi na opekačku

Zoberte kamarátov, vybehnite do prírody a urobte si poriadnu opekačku. Nezabudnite však mobily, tablety či iné technológie nechať doma a vychutnávajte si čerstvý vzduch a prítomnosť blízkych ľudí.

3

14. Objavujte skvosty prírody naživo, nielen cez internet

Vidieť na internete peknú fotku prírody a dať “lajk”, to je až príliš jednoduché. Čo keby ste radšej zdvihli svoj zadok z pohodlnej stoličky a išli tieto miesta hľadať samy?

15. Prihláste sa na hodiny tanca

Spoločenské či latinsko-americké tance, zumba, hip-hop a mnoho ďalších. Druhov tanca existuje hneď niekoľko, stačí si len vybrať ten, ktorý vám vyhovuje najviac. Okrem toho, že spálite nadbytočné kalórie, zbavíte sa aj stresu a získate viac dobrej nálady.

16. Nebojte sa na seba vziať zodpovednosť za niekoho iného

Nikdy nie je príliš skoro či neskoro prevziať na seba zodpovednosť za niekoho iného. Za partnera, spoločné dieťatko či za rodičov. Či máte 20 alebo 30, na tom vôbec nezáleží. Ak sa na to cítite a viete, že to zvládnete, tak choďte do toho!

17. Nezabúdajte, že celý svet je pred vami otvorený

Možností a príležitostí je toľko… Stačí, ak svoj osud a šťastenu vezmete do vlastných rúk a prijímete to, čo vám svet ponúka. Toľko krásnych destinácií, cudzích jazykov, kultúr a ľudí. Prečo chcete radšej sedieť zatvorená v kancelárii a nechávať si tieto veci prekĺznuť pomedzi prsty?

Foto: Pixabay, Pexels

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Adka
Ambiciózna študentka žurnalistiky, ktorá miluje písanie článkov, čítanie kníh a varenie. Náladová, no priateľská a ochotná komukoľvek pomôcť.