Frida Kahlo, jedna z najikonickejších žien moderného umenia, sa narodila 6. júla 1907 v Mexiku. Hoci sa dožila iba 47 rokov, zanechala po sebe bohaté dedičstvo v podobe vyše 200 obrazov, ktoré ešte aj dnes fascinujú a inšpirujú mnohých ľudí po celom svete.

Maliarka Frida, celým menom Carmen Frida Kahlo Calderón, sa narodila v mexickom Coyoacáne a jej život bol už od útleho veku plný bolesti a utrpenia. V roku 1925 len zázrakom prežila nehodu autobusu, ktorá ju ale poznačila na zvyšok života. Vtedy sa však začala naplno venovať maľovaniu autoportréty, rodinných príslušníkov, priateľov a kvetov. Bola to práve maľba seba samej, ktorá Fride umožnila vyrovnať sa s negatívnymi pocitmi svojho zničeného života. Hoci bol jej život tmavý a krutý, z portrétov ju poznáme aj vďaka excentrickým a farebným šatám, ktoré s obľubou nosila.

Carmen Frida Kahlo Calderón

Maliarkinu zanietenosť k umeniu a oddanosť k práci zdokumentovala fotografka Gisela Freund, vďaka ktorej vznikli v posledných rokoch Fridinho života tieto pútavé fotografie.

Frida Kahlo

maliarka Kahlo

Kahlo

Zdroj/Foto: boredpanda.com, gisele-freund.com, Twitter