Všetci by sme chceli byť šťastní a mať vždy dôvod na úsmev. Hoci život nie je prechádzka ružovou záhradou, existuje zopár drobností, ktoré aj ten čiernobiely svet urobia trošku farebnejším. Základom je mať úsmev na tvári, aj keď nie vždy sa to dá. A potom pôjdu aj tieto drobnosti ľahšie.

 

1. Šťastní ľudia hovoria ,,ďakujem”

Úprimne? Aj vám sa zdvihnú kútiky úst, ak vám niekto poďakuje? Nezáleží na tom či je to vďaka za radu, vrátený výdavok či pomoc s nákupom. Niekomu tým obyčajným slovkom zlepšíte náladu a aj vy sa budete cítiť lepšie. Veď to nestojí vôbec nič.

2. Šťastní ľudia sú v režime ,,offline”

Naša mnohokrát až posadnutosť sociálnymi sieťami a médiami je príšerný zlozvyk. Ani si to neuvedomujeme, ale osobné stretnutia nahrádza chatovanie. Voľný čas premrháme bezduchým klikaním a rolovaním stránok. Skúste svoj voľný čas venovať čítaniu knihy, prechádzke alebo stretnutiu s priateľmi. Nepozerajte sa na ostatných ako žijú ich životy, žite ten svoj.

3. Šťastní ľudia plánujú výlety

Aj v prípade, že nemáte prostriedky na precestovanie celého sveta krížom-krážom, stále existujú spôsoby ako ho vidieť v plnej kráse. Zažiť novú kultúru, vyskúšať nepoznané jedlo, pozrieť si inú scenériu – to všetko do vášho života prinesie šťastie. Možností je kopec, stačí sa im len bližšie prizrieť.

4. Šťastní ľudia premenia chyby na poučenie

Akokoľvek sa snažíme, nie sme bezchybní. Občas sa nejaká tá chybička predsa len ,,vloudi”. Nikto z neba učený nespadol a tak je len na nás, či sa necháme svojím zlyhaním zdeptať alebo sa z neho poučíme a stanú sa z nás silnejšie osobnosti. Poučiť sa z vlastných chýb je najväčší pokrok.

5. Šťastní ľudia si doprajú prestávku

Študovať či pracovať dlho a tvrdo je síce ukážkou vytrvalosti, ale k šťastiu to až tak neprospieva. Doprajte si malú prestávku aspoň každé 2 hodinky. Počas nej sa môžete napríklad poprechádzať po kancelárii, pozerať sa z okna na okolitý svet, ponaťahovať sa. Jednoducho, aspoň na chvíľu vypnúť. Na konci dňa nebudete také unavené a zničené.

1e6104004058b3df4e4b48ebabd501716. Šťastní ľudia si budujú vzťahy

Udržiavanie vzťahov je pre človeka dôležité pre vedenie šťastného a naplneného života. Či už máte pri sebe len hŕstku najbližších priateľov alebo si budujete veľký sociálny okruh – je v tom obrovský rozdiel. Tak šup zavolať najbližším a vybehnúť na kávu.

7. Šťastní ľudia neobviňujú minulosť

Namiesto toho, aby ste sa stále obzerali do minulosti a premýšľali nad tým, čo by bolo keby, zamerajte sa na prítomnosť a blízku budúcnosť. Ostaňte pozitívne naladené a premýšľajte o tom, čo môžete dosiahnuť. Potom budete schopné zmieriť sa s vecami, ktoré už išli svojou cestou.

8. Šťastní ľudia využívajú príležitosť

Namiesto toho, aby čakali, kým im padne pečený holub do huby, preberú kontrolu. Risk je zisk. Nečakajú v tieni, ale využijú príležitosť. Je to výzva a na konci čaká odmena.

Poučiť sa z vlastných chýb je najväčší pokrok

9. Šťastní ľudia si doprajú chvíľku krásy

,,Lapte” si chvíľku času len pre seba. Doprajte si dostatok spánku, vypite si šálku dobrého čaju, zrelaxujte sa vo wellnese, na masáži alebo len tak oddychujte na lavičke v parku.

10. Šťastní ľudia sú úprimní

Šťastkovia tvrdia, že ,,úprimnosť je tá najlepšia politika”. Klamstvá môžu spôsobiť stres a úzkosť a tie ohrozujú naše zdravie. Ak nie sme zdravé, nie sme šťastné. A život je predsa prikrátky na to, aby sme mohli dovoliť byť nešťastné.

11. Šťastní ľudia sa neporovnávajú s ostatnými

Každá z nás má svoju cestu, po ktorej kráča. Každá z nás je jedinečná ľudská bytosť, a preto nemá zmysel porovnávať seba a svoj život s niekým iným. Žite svoj život naplno, a hlavne podľa seba, ako to uznáte za vhodné. Neporovnávajte, nenapodobňujte.

Foto: Pinterest

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Maťa
Nechýba jej bulharský temperament a s vášňou sa púšťa do nových vecí. Miluje knihy, čokoládu a fitnes. S otvorenou náručou prijíma adrenalínové výzvy a rovnako aj tie žurnalistické.