Hoci už vstupovanie do manželstva prestáva byť celosvetovým trendom aj tak je pravdou, že o svojom veľkom dni snívajú takmer všetky dievčatká a mladé ženy. Popravde ani netušiac, aké šťastné môžu byť, že niektoré svadobné zvyky sú tým našim slovenským na míle vzdialené! A to doslovne!

 

10. Svadba je skutočne seriózna udalosť

Len málo kto z nás si vie predstaviť svadbu bez hudby (najlepšie živej), svadobčanov v najkrajších róbach a očakáva sa, že zo svadobných fotografií by malo sršať vzájomné šťastie mladomanželov. Ak máte rovnaké predstavy, vyhnite sa svadbám v africkom Kongu! Tam je totiž počas obradu pre ženícha a nevestu zakázané usmievať sa! A aký majú na to dôvod? Manželstvo, a teda aj ich svadobný deň, je potrebné brať vážne! Ak im teda nechcete zničiť svadbu, nenajímajte im ako svadobný dar komika!

9. Veľkosť vena neunikne žiadnemu oku

V čarovnej Afrike ešte zostaneme. Tentokrát sa presunieme do Etiópie a pozrieme sa na zúbky nevestám v kmeni Surma. Tam totižto majú desivý zvyk. Niekoľko týždňov pred svadbou neveste odstránia všetky dolné zuby. Dolnú peru jej ozdobia niečím čo v katastrofickej verzii môže pripomínať piercing. Má tvar hlineného kruhu a jeho veľkosť určuje veľkosť nevestinho vena. Čím väčší je, tým bohatšia je rodina, z ktorej nevesta pochádza.

8. Úsmevné i opovrhujúce

Muži v Keni si na vlastnej koži vyskúšajú aké ťažké je byť ženou! Každý ženích musí mesiac po svadbe nosiť ženské šaty a robiť všetky „čisto ženské“ práce. A nemyslím si, že majú automatické práčky! Takže pozor. Táto tradícia sa šíri krajinou už po stáročia a pomáha mužom vcítiť sa do roly ženy. Celkom by sme menili, čo vy na to?

Skôr ako zbalia slovenské ženy kufre a odsťahujú sa do Kene, mali by ešte vedieť o ďalšom svadobnom zvyku, ktorý až taký príjemný nie je. V kmeni Massai otec nevesty požehnáva svojej dcére pred opustením osady s jej novým manželom tým, že jej pľuje na hlavu a prsia!

7. Po svadbe NIE

Keď som pred piatimi rokmi trávila letnú dovolenku kúsok od Albánskych hraníc, naskytla sa mi úžasná príležitosť uvidieť tradičnú Albánsku svadbu. Zábava začínala tromi výstrelmi v dome budúcej nevesty a prekypovala neuveriteľnou hojnosťou. Čo však voľným okom nevidno, nás Európanov zarazí. Zatiaľ čo naši mladomanželia utekajú od svadobných hostí, aby si užili svadobnú noc, albánsky ženích sa svojej nevesty nemôže dotknúť tri dni a tri noci po svadbe. Tento rituál má odohnať od mladomanželov zlých duchov a zaručiť im šťastné manželstvo. Možno by bolo zaujímavé pozrieť sa na rozvodovosť v krajine…

11

6. Od smrti manžela zachráni strom

Indické ženy to tiež nemajú ľahké. Najmä ak sa narodili v astrologickej kombinácii Mangliks (Mars a Saturn sa nachádzajú súčasne v rámci 7. domu) . Sú totiž považované za zakliate a môžu spôsobiť svojmu manželovi skorú smrť. Existuje spôsob, akoby mohli túto kliatbu odvrátiť. Je úplne jednoduchý. Stačí ak sa najprv vydajú za strom! Strom musí byť po svadbe zničený, čo by malo prelomiť kliatbu. Ktovie či naozaj…

5. Serenáda

Svojské tradície majú tiež Európania. A zabávať sa dokážu aj Francúzi, i keď možno trošku zvláštnym spôsobom. Rodina a priatelia sa cez svadobnú noc zhromaždia pred domom novomanželov s rôznymi náčiniami ako sú hrnce, panvice a iné kuchynské potreby v rukách, pričom nimi robia nepríjemný lomoz a kričia, aby mladomanželom znepríjemnili prvú spoločnú noc. Tí sú povinní vyjsť von a uspokojiť nevítaných hostí občerstvením a nápojmi.

4. Únos nevesty

Jednou z najzábavnejších častí svadobnej oslavy je aj na Slovensku únos nevesty. Len málokto však vie, že únosy neviest sú praktizované tiež v mnohých krajinách po celej Afrike a Ázii. Tu však končí všetka zábava, pretože nevesty sú často znásilňované a ich manželstvá strácajú platnosť.

3. Ľudský koberec

Tento raz zavítame na ostrovy Francúzskej Polynézie a vychutnáme si svadobnú hostinu v ďalšom netradičnom štýle. Hlavným klincom svadobnej zábavy je, že si všetci svadobčania ľahnú na zem, tvárou k zemi a nevesta so ženíchom cez nich prechádzajú. Ak hľadáte zmysel, je jednoduchý. Cesta po ktorej muž a žena budú kráčať životom totiž nebude o nič jednoduchšia! Práve na opak, niektoré prekážky budú veľmi ťažko zdolateľné.

2. Aj Švédi to vedia roztočiť

Stačí, že sa svadobný pár od seba na chvíľu vzdiali a pohroma je na svete. Kedykoľvek sa totiž z miestnosti, kde sa koná svadobná zábava vytratí ženích, všetci družbovia môžu pobozkať nevestu a to na akúkoľvek časť tela! Funguje to aj naopak! Vo Švédsku je naozaj ťažké vzdialiť sa čo i len na toaletu (samozrejme, ak svojho novomanžela, novomanželku milujete!)

1. A prečo v bielom?

Na Slovensku a na celom západe si len výnimočne vieme predstaviť nevestu v iných ako bielych svadobných šatách. Ale pre ostatné časti sveta je tento zvyk len ťažko pochopiteľný. Hoci pre nás biela farba symbolizuje čistotu, pre iné krajiny (napr. Japonsko) je farbou smútku. Ak sa žena v minulosti vydávala v bielom, znamenalo to, že jej rodina nesúhlasila s výberom ženícha. Vo väčšine krajín sú ešte stále svadobné šaty plné farieb a ozdôb. Tak prečo sa nevesty na západe obmedzujú vo svojich možnostiach? Hovorí sa, že s týmto zvykom začala kráľovná Viktória v roku 1840, keď si na svoj svadobný deň s princom Albertom obliekla biele svadobné šaty.

Tak čo, aké zvyky máte vy? :)

Autor: Eva Hrašková

Foto: Pinterest