Ženy sa dennodenne trápia rôznymi skrášľovacími procedúrami a zdĺhavým líčením v snahe očariť okolie a cítiť sa sebavedome. Viete však, ako dlho by ste mali používať svoju kozmetiku, či je dobré používať vodeodolnú maskaru alebo či môžete spávať neodlíčená? Tisícky žien mylne verí kozmetickým mýtusom, ktoré kolujú od kamarátky ku kamarátke alebo od sestry k sestre. Toto je desať najčastejších, s ktorými ste sa určite minimálne raz za život stretli aj vy. Prestaňte im konečne veriť!

Mýtus č. 1 – Maskaru musíte vyhodiť len vtedy, keď vám zhustne alebo sa urobia hrudky

Samozrejme, ak vám zhustne a nedá sa viac používať, vyhoďte ju! Vedeli ste však, že svoju maskaru by ste nemali používať dlhšie ako tri mesiace? Ak ste si teraz spomenuli na svoju obľúbenú špirálu, ktorú máte niekoľko mesiacov, radšej ju ihneď vyhoďte. Nechcete predsa dostať infekciu oka.

2

Mýtus č. 2 – “Pumpovanie” maskary odstráni hrudky

Aj vy pravidelne “pumpujete” špirálu s úmyslom dostať z nej čo najviac? Robíte pravý opak, pretože dovnútra sa týmto pohybom dostane oveľa viac vzduchu, čo spôsobí, že vaša maskara sa vysuší alebo zhustne a navyše sa tam dostane viac baktérií.

12 Makeup Myths Everyone Really, Really Needs To Stop Believing

Mýtus č. 3 – Je v poriadku ísť spať neodlíčená

Vrátili ste sa po žúrke a nechce sa vám odlíčiť. Poviete si, že sa určite nič nestane, keď pôjdete spať namaľovaná. Okrem toho, že zašpiníte svoje obliečky, vaša pleť nemôže dýchať a oddýchnuť si po náročnom dni. Vaše póry sa upchajú, čo spôsobí akné a môžete dostať aj infekciu.

1

Mýtus č. 4 – Make-up spôsobuje akné

Nie nevyhnutne. Skôr by ste nemali zabúdať na pravidelné čistenie štetcov, ktorými nanášate make-up, pretože práve tam sa tvorí veľké množstvo baktérií spôsobujúcich zápal a následne akné. Pred spaním si však make-up vždy odlíčte, aby sa vám neupchali póry. Taktiež nezabúdajte na pravidelné čistenie pleti prípravkami na to určenými. A dbajte na dátum spotreby svojej kozmetiky!

Mýtus č. 5 – Make-up nemá dobu spotreby, treba ho používať dovtedy, kým sa neminie

Veľký omyl! Pri kozmetike je obzvlášť dôležité dodržiavať záruku, pretože baktérie sa množia neustále a určite nechcete problémy. Ak nemáte na výrobku presný dátum, kedy záruka končí, všímajte si malý symbol, ktorý vám povie, za aký čas od otvorenia by ste mali svoj produkt spotrebovať.

3

Mýtus č. 6 – Nie je potrebné umývať štetce, ak ich nikomu nepožičiavate

Ako sme spomenuli už neraz, no zopakujeme to ešte raz. Je veľmi dôležté pravidelne čistiť alebo meniť svoje kozmetické štetce, pretože sa v nich kopia milióny baktérií, čo nie je dobré pre vašu pleť, ale ani pre životnosť štetcov.

Mýtus č. 7 – Make-up sa nezašpiní, len štetce

Čo myslíte, že sa stane, keď špinavým štetcom pôjdete do make-upu? Ten ostane čistý? Veru nie. Preto naozaj dbajte na hygienu a svoje pomôcky na líčenie si pravidelne čistite. Baktériám sa výborne darí v tmavých a teplých miestach, preto je pre ne make-up ideálnym miestom.

Mýtus č. 8 – Dlhodobé nosenie vodeodolnej maskary je v poriadku

Ak nemusíte nosiť vodeodolnú maskaru, radšej si ju ani nedávajte. A keď už musíte, nerobte to dlhodobo. Na jej výrobu sú použité trochu odlišné ingrediencie a vaše mihalnice zbytočne zaťažíte a oslabíte.

close up portrait of a teenager girl painting her eyes

Mýtus č. 9 – Odtieň make-upu si môžete vyskúšať najskôr na ruke

Pri výbere make-upu je veľmi dôležité, no aj zložité zvoliť si správny odtieň. Ani príliš svetlý, ale ani tmavý. Určite ste už aj vy skúšali tester najskôr na svojej ruke, no pozor, nie vždy sa týmto spôsobom musíte trafiť. Farba ruky sa môže trošičku líšiť od vašej pleti, preto je najlepšie aplikovať tester priamo na tvár, najlepšie na bradu či spodnú čeľusť. Takto predídete zlému odtieňu.

Mýtus č. 10 – Nie každá žena môže nosiť červený rúž

Toto je veľký omyl! Všetky si môžeme dovoliť červený rúž, záleží však na odtieni, ktorý si zvolíme. Možno sa nemusí vždy hodiť výrazná červená, ale môžete siahnuť po svetlejšom odtieni a bude v poriadku. Každá z nás sa predsa raz za čas môže cítiť príťažlivo, takže smelo do toho! :-)

Zdroj: buzzfeed.com | Foto: Twitter, Instagram

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Adka
Ambiciózna študentka žurnalistiky, ktorá miluje písanie článkov, čítanie kníh a varenie. Náladová, no priateľská a ochotná komukoľvek pomôcť.