Jeden mesiac v práci, jedna úbohá výplata a nespočetné množstvo otázok, ako prežijeť koniec mesiaca, pokým príde ďalšia? Nie, nie je jednoduché rozvrhnúť peniaze tak, aby ste boli po celé obdobie medzi výplatami spokojná, avšak pomocou jednoduchých trikov sa dá ušetriť aj bez toho, aby ste to výrazne pocítili! 

 

  1. Pozorujte akcie v obchodoch

Pred nákupom si dôkladne prelistujte letáky jednotlivých obchodov a porovnajte ich ponuky. Na internete sú taktiež stránky, na ktorých dokážete behom niekoľkých minút porovnať akcie viacerých reťazcov. Keď ste si už vybrali ponuku, ktorá je pre vás najvhodnejšia, poobzerajte sa vo svojej domácnosti, čo vám ešte chýba. V každom prípade si napíšte zoznam, od ktorého neodbočujte a nakupujte cielene.

  1. Dobre si premyslite každý nákup

Pred kúpou hocijakej veci si dôkladne premyslite či ju skutočne potrebujete. Ženy sa mnohokrát ocitajú v nákupných strediskách práve kvôli emóciám. Musíme nakupovať, ak sme šťastné, nešťastné, nahnevané alebo jednoducho za odmenu. Ak o sebe viete, že ste z dôvodu emocionálneho rozrušenia schopná minúť všetky peniaze, vedome sa držte od nákupných centier i internetových obchodov čo najďalej.

  1. Znížte výdavky na kúrenie

Z režijných výdavkov predstavujú asi najväčšiu položku práve náklady na kúrenie. Ani v zimnom období nenastavte radiátor na maximum. Okrem toho, že je to nezdravé, vysoká teplota v byte vás vyjde poriadne draho. Ak znížite vnútornú teplotu len o 1 °C, hneď sa vám zníži spotreba plynu alebo elektriny o 5 – 6 %! Oplatí sa nastaviť termostat tak, aby v období, keď nie ste doma, bola teplota nižšia. Taktiež sa radšej zahrejte svetríkom, čajom, dekou alebo partnerom. :)

  1. Znížte spotrebu energie

DVD prehrávač, rádio, mixér či nabíjačka, používate v tomto momente niektorý z týchto spotrebičov? Všetko nepotrebné vám zbytočne míňa energiu a v prípade, že túto elektroniku momentálne nevyužívate, vytiahnite ju zo zásuvky a zastrčte len vtedy, ak ju potrebujete. Pozor si dávajte aj na to, aby ste vždy zhasli svetlo v miestnosti, z ktorej odídete.

  1. Varte doma

Ak chcete pozvať vašich priateľov na večeru, lacnejšie vás to vyjde, ak namiesto reštaurácie zvolíte posedenie u vás doma. Okrem toho, že môžete predviesť svoje dokonalé kulinárske umenie, v domácom prostredí vytvoríte familiárnu a príjemnú atmosféru, ktorú vám neposkytne žiadne gastronomické zariadenie.

  1. Šetrite pohonnými hmotami

Čím dlhšie dokážete udržať stále tempo, tým menej paliva vaše vozidlo spotrebuje. Ak viete, že sú na danom úseku neustále zápchy, vyhnite sa mu. Skúste nájsť inú trasu, pretože kvôli zastaveniam a spusteniam sa spotreba násobí. Pri zahrievaní motora sa snažte stáť na jednom mieste čo najkratší čas a motor zahrievajte skôr počas jazdy. Ak ste však nútené čakať dlhšie (oprava ciest, železničné priecestie a pod.), radšej motor vypnite. Rovnako udržujte potrebný odstup od ostatných vozidiel, pretože silné a náhle brzdenie tiež zvyšujú spotrebu auta. Dodržiavajte rýchlosť, otáčky a spotreba paliva bude opäť o niečo nižšia.

  1. Oblečenie aj obuv nakupujte na konci sezóny

Viete, že budete na ďalšiu zimnú sezónu potrebovať nové čižmy či kabát a už teraz sa vám krúti hlava z vysokých cien? Využite zľavy na konci sezóny! V každom nákupnom stredisku sa v tomto období pohybujú až vo výške 60 – 80 %! Je to dobrá možnosť na ulovenie krásnych, kvalitných kúskov, ktoré vám takto vydržia o pol roka dlhšie. :)

Musíme nakupovať, ak sme šťastné, nešťastné, nahnevané alebo jednoducho za odmenu

  1. Strihanie a farbenie vlasov vo vlastnej réžií

Váš partner či syn potrebujú zastrihnúť vlasy? Namiesto toho, aby ste ich poslali ku kaderníčke, u ktorej nechajú sumu, za ktorý si už kúpite strojček, jedenkrát investujte a zaobstarajte si ho. Podstrihnúť chlapa nie je nič zložité a v prípade, že potrebujete zmenu vy, poproste kamošku alebo to skúste sama.

  1. Vyberte si lacné rodinné programy

Ak chcete skutočne ušetriť, namiesto chodenia do reštaurácií s rýchlym občerstvením, zorganizujte jednodňový výlet, v rámci ktorého sa môžete bicyklovať, sánkovať alebo ísť na túru. Popri tom, že sú to zdraviu prospešné aktivity, sú dobré aj pre vašu peňaženku.

  1. Predajte nepotrebné veci

Poobzerajte sa v skrini, komore, garáži, pivnici či na povale a určite nájdete mnoho vecí, na ktoré už len sadá prach. Zbavte sa ich! Dnes máte možnosť predať nepotrebné, no zachovalé veci cez internetové bazáre a okrem toho, že za ne dostanete peniaze, vytvoríte si aj miesto na oddychový kútik či umiestnenie iných vecí.

Foto: Pixabay | Autor: Aneta