Počas uplynulej noci sa v Los Angeles konal 87. ročník odovzdávania cien Akadémie filmového umenia a vied, Oscar 2015, v 24 kategóriách. Moderátorom večera bol populárny komik a herec Neil Patrick Harris, o réžiu sa postaral Hamish Hamilton. Poďme sa pozrieť na víťazov v jednotlivých kategóriách, tipovali ste správne?

Počas posledného roka vznikol veľký počet kvalitných kinematografických snímok a všetky z nominovaných, ktoré zväčša hovorili o skutočných príbehoch, patrili k horúcim favoritom.

Film roka 2015

  • Birdman
  • Americký sniper
  • Chlapčenstvo
  • Grandhotel Budapešť
  • Kód Enigmy
  • Selma
  • Teória všetkého
  • Whiplash

Herec v hlavnej úlohe

  • Eddie Redmayne – Teória všetkého ako Stephen Hawking
  • Steve Carell – Foxcatcher ako John Eleuthère du Pont
  • Bradley Cooper – Americký sniper ako Chris Kyle
  • Benedict Cumberbatch – Kód Enigmy ako Alan Turing
  • Michael Keaton – Birdman

Herečka v hlavnej úlohe

  • Julianne Moore – Still Alice ako Dr. Alice Howland
  • Marion Cotillard – Two Days, One Night ako Sandra Bya
  • Felicity Jones – Teória Všetkého ako Jane Wilde Hawking
  • Rosamund Pike – Stratené dievča ako Amy Elliott-Dunne
  • Reese Witherspoon – Divočina ako Cheryl Strayed

Herec vo vedľajšej úlohe

  • J. K. Simmons – Whiplash ako Terence Fletcher
  • Robert Duvall – Sudca ako Judge Joseph Palmer
  • Ethan Hawke – Chlapčenstvo ako Mason Evans, Sr.
  • Edward Norton – Birdman ako Mike Shiner
  • Mark Ruffalo – Foxcatcher ako Dave Schultz

Herečka vo vedľajšej úlohe

  • Patricia Arquette – Chlapčenstvo ako Olivia Evans
  • Laura Dern – Divočina ako Barbara “Bobbi” Grey
  • Keira Knightley – Kód Enigmy ako Joan Clarke
  • Emma Stone – Birdman ako Sam Thomson
  • Meryl Streep – Čarovný les ako striga

Najlepšia réžia

  • Alejandro González Iñárritu – Birdman
  • Wes Anderson – Grandhotel Budapešť
  • Richard Linklater – Chlapčenstvo
  • Bennett Miller – Foxcatcher
  • Morten Tyldum – Kód Enigmy

Najlepší scenár

  • Birdman – Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. a Armando Bo
  • Chlapčenstvo – Richard Linklater
  • Foxcatcher – E. Max Frye a Dan Futterman
  • Grandhotel Budapešť– Wes Anderson a Hugo Guinness
  • Sliedič – Dan Gilroy

Najlepší adaptovaný scenár

  • Kód Enigmy– Graham Moore od Alana Turinga: The Enigma od Andrew Hodges
  • Americký sniper – Jason Hall z American Sniper od Chris Kyle, Scott McEwen a Jim DeFelice
  • Inherent Vice – Paul Thomas Anderson od Inherent Vice podľa Thomas Pynchon
  • Teória všetkého – Anthony McCarten od Travelling to Infinity: Môj život so Stephenom od Jane Wilde Hawking
  • Whiplash – Damien Chazelle z jeho krátkeho filmu s rovnakým názvom

Najlepší animovaný film

  • Veľká šestka
  • Škatuliaci
  • Ako vycvičiť draka II.
  • Pieseň mora
  • The Tale of the Princess Kaguya

Najlepší neanglicky hovoriaci film

  • Ida (Poľský) v Poľsku – Paweł Pawlikowski
  • Leviathan (Ruský) v Rusku – Andrey Zvyagintsev
  • Tangerines (Estónsky) v Estónsku a Rusku – Zaza Urushadze
  • Timbuktu (Mauretánia) vo Francúzsku  – Abderrahmane Sissako
  • Wild Tales (Argentína) v Španielsku  – Damián Szifrón

Najlepší dokumentárny film

  • Citizenfour – Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy a Dirk Wilutsky
  • Finding Vivian Maier – John Maloof a Charlie Siskel
  • Last Days in Vietnam – Rory Kennedy a Keven McAlester
  • The Salt of the Earth – Wim Wenders, Lélia Wanick Salgado a David Rosier
  • Virunga – Orlando von Einsiedel a Joanna Natasegara

Najlepší krátky dokument

  • Crisis Hotline: Veterans Press 1 – Ellen Goosenberg Kent a Dana Perry
  • Joanna – Aneta Kopacz
  • Our Curse – Tomasz Śliwiński a Maciej Ślesicki
  • The Reaper – Gabriel Serra Arguello
  • White Earth – J. Christian Jensen

Najlepší krátky hraný film

  • The Phone Call – Mat Kirkby a James Lucas
  • Aya – Oded Binnun a Mihal Brezis
  • Boogaloo and Graham – Michael Lennox a Ronan Blaney
  • Butter Lamp – Hu Wei a Julien Féret
  • Parvaneh – Talkhon Hamzavi a Stefan Eichenberger

Najlepší krátky animovaný film

  • Feast – Patrick Osborne a Kristina Reed
  • The Bigger Picture – Daisy Jacobs a Christopher Hees
  • The Dam Keeper – Robert Kondo a Daisuke Tsutsumi
  • Me and My Moulton – Torill Kove
  • A Single Life – Joris Oprins

Najlepší skladateľ

  • The Grand Budapest Hotel – Alexandre Desplat
  • The Imitation Game – Alexandre Desplat
  • Interstellar – Hans Zimmer
  • Mr. Turner – Gary Yershon
  • The Theory of Everything – Jóhann Jóhannsson

Najlepšia pieseň

  • ,,Glory” z filmu Selma – Hudba/ text: John Legend and Common
  • “Everything Is Awesome” z Lego príbehu – Hudba/ text: Shawn Patterson
  • “Grateful” z Beyond the Lights – Hudba/ text: Diane Warren
  • “I’m Not Gonna Miss You” z Glen Campbell: I’ll Be Me – Hudba/ text: Glen Campbell a Julian Raymond
  • “Lost Stars” z Begin Again – Hudba/ text: Gregg Alexander a Danielle Brisebois

Najlepší zvuk

  • Americký sniper – Alan Robert Murray a Bub Asman
  • Birdman – Martin Hernández a Aaron Glascock
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies – Brent Burge a Jason Canovas
  • Interstellar – Richard King
  • Unbroken – Becky Sullivan a Andrew DeCristofaro

Najlepšie zmixovaný zvuk

  • Whiplash – Craig Mann, Ben Wilkins a Thomas Curley
  • Americký sniper – John Reitz, Gregg Rudloff a Walt Martin
  • Birdman – Jon Taylor, Frank A. Montaño a Thomas Varga
  • Interstellar – Gary A. Rizzo, Gregg Landaker a Mark Weingarten
  • Unbroken – Jon Taylor, Frank A. Montaño a David Lee

Dizajn

  • Grandhotel Budapešť– Adam Stockhausen (Production Design); Anna Pinnock (Set Decoration)
  • Kód Enigmy – Maria Djurkovic (Production Design); Tatiana Macdonald (Set Decoration)
  • Interstellar – Nathan Crowley (Production Design); Gary Fettis (Set Decoration)
  • Čarovný les – Dennis Gassner (Production Design); Anna Pinnock (Set Decoration)
  • Mr. Turner – Suzie Davies (Production Design); Charlotte Watts (Set Decoration

Kamera

  • Birdman – Emmanuel Lubezki
  • Grandhotel Budapešť – Robert Yeoman
  • Ida – Łukasz Żal and Ryszard Lenczewski
  • Mr. Turner – Dick Pope
  • Unbroken – Roger Deakins

Make up & Vlasy

  • Grandhotel Budapešť – Frances Hannon and Mark Coulier
  • Foxcatcher – Bill Corso and Dennis Liddiard
  • Guardians of the Galaxy – Elizabeth Yianni-Georgiou and David White

Kostýmy

  • Grandhotel Budapešť – Milena Canonero
  • Inherent Vice – Mark Bridges
  • Čarovný les – Colleen Atwood
  • Maleficent – Anna B. Sheppard
  • Mr. Turner – Jacqueline Durran

Strih

  • Whiplash – Tom Cross
  • Americký sniper – Joel Cox and Gary D. Roach
  • Chlapčenstvo – Sandra Adair
  • Grandhotel Budapešť – Barney Pilling
  • Kód Enigmy – William Goldenberg

Vizuálne efekty

  • Interstellar – Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter a Scott Fisher
  • Kapitán America: The Winter Soldier – Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill a Dan Sudick
  • Dawn of the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett a Erik Winquist
  • Guardians of the Galaxy – Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner a Paul Corbould
  • X-Men: Days of Future Past – Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie a Cameron Waldbauer

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Diana
Šéfredaktorka, ktorej vášňou je písanie článkov a starostlivosť o chod magazínu. Nemá problém s akoukoľvek zaujímavou i potupnou témou, pretože žurnalistika je smer, ktorému sa chcela venovať od útleho detstva. Okrem toho miluje svojho psa, rockovú kapelu, v ktorej spieva, číta starú anglickú literatúru a zaujíma sa o všetko podstatné i nepodstatné. :)