Čo sa na Slovensko v poslednom období pravdepodobne nedostalo je séria zaujímavých fotografií, ktorá si získala obdiv a uznanie za oceánom. Americká fotografka Allaire Bartelová prednedávnom vyšla na verejnosť s novou sériou fotografií s názvom Hranice (Boundaries), ktorá sa zameriava na bežné „incidenty”, s ktorými sa ženy tak často stretávajú.

Nielenže sú s nimi v dennodennom styku, ale tiež sa musia naučiť, ako s nimi naložiť a ako sa v podobných situáciách zachovať či nezachovať. Ide o situácie, kedy je narušený osobný priestor ženy a to bez toho, že by o to stála alebo si to nejakým spôsobom pýtala či to vyžadovala.

Tento priestor je narušovaný, ako inak, mužmi. Na pracovisku, v škole, na ulici, prakticky kdekoľvek. Pravda je, žiaľ, tá, že s týmito situáciami sa neraz stretla istotne každá z nás a začalo to pravdepodobne už vo veku, kedy sme ešte nemali ani poňatia, ako zareagovať. Allaire Bartelová chcela svojimi fotografiami poukázať nielen na to, že tieto veci sa dejú dennodenne a takmer všade, ale prostredníctvom tvárí žien tiež demonštrovať ich reakcie. A ako môžeme vidieť aj na fotkách, reakciou žien je apatia, nevšímavosť a ignorancia. Ženy si jednoducho na se*uálne obťažovanie už zvykli.

Fotografie vypovedajú o súčasnej situácii v USA a o tom, ako ju vnímajú Američanky. Ako však vidia obťažovanie Slovenky? Považujú zaň aj bežné pokrikovanie na ulici, či je to pre ne skôr forma lichôtky? A aké sú ich najhoršie zážitky?

al1Andrea: „S lightovým obťažovaním na ulici či na diskotékach som sa už stretla. Najhorším zážitkom som si však prešla, keď som mala asi 18 rokov a na festivale Duchonka sa ma pokúsil znásilniť mladý opilček, pričom mi nik neprišiel pomôcť, keď som kričala. Bola tma, ležali sme v bahne, asi si mysleli, že ľúbezný pomer má vyzerať takto. Se*uálne obťažovanie by som ohraničila asi tak, že každý má vlastné merítko. Niekomu vadí už aj pohľad fešáka na ulici. Mne nie a skôr mi to zdvíha ego.”

Silvia: „Pokrikovanie na ulici nevnímam ako se*uálne obťažovanie, ale ako lichotenie. Teda pokiaľ to nie je vulgárne, vtedy je to už iná reč.”

Michaela: „Za se*uálne obťažovanie považujem akýkoľvek fyzický alebo ústny akt, ktorý môže byť adresátovi nepríjemný. Stalo sa mi, že po mne pokrikovali po ulici. Nemám to veľmi v láske, ale beriem to s rezervou. Naozaj si však neviem predstaviť, ako by som sa zachovala v prípade fyzického útoku a súcitím so všetkými, ktorí boli obeťami niečoho takého neľudského.”

al3

Veronika: My sme mali manažéra, ktorý nás bežne volal „pišuľky”, plieskal nás po zadku a sem tam sa pritisol zozadu s otázkou, „chcela by si ho tam?” Prípadne, keď nám niečo trvalo dlhšie, tak mal reči typu, že kým to dokončíme, tak mu aj zvädne a podobne. Všetci sme sa tvárili, že je to akože v rámci srandy a kolega používal vetu „ukáž kozy” prakticky miesto pozdravu.”

A čo vy? Aké sú vaše zážitky s obťažovaním? Čo vnímate ako lichotenie a čo už nie? A je naozaj nemožné naučiť chlapov, že nie znamená NIE?

al5 al4

Autor: Lenka Miškolciová| Foto: Allaire Bartel allairebartel.com

Rôzni
Táto redaktorka ešte nemá svoj redaktorský účet, pretože píše jeden zo svojich prvých článkov. Ale čoskoro... :)